W dobie szybkiego postępu różnych dziedzin życia, również medycyny powstaje coraz więcej nowych specjalizacji, które mają pomóc rozwiązać problemy zdrowotne ludzi starszych. Jedną z takich stosunkowo nowych dziedzin lekarskich dla osób w wieku podeszłym jest psychogeriatria. O tym, czym zajmuje się ta specjalizacja piszemy w poniższym artykule.
Czym jest psychogeriatria? Mówiąc językiem potocznym, psychogeriatria to po prostu psychiatria skierowana do ludzi w wieku podeszłym. Pacjentami lekarzy, którzy zajmują się to specjalizacją są ludzie w wieku powyżej 65. roku życia. W leczeniu tą metodą chodzi głównie o rehabilitację, opiekę oraz stworzenie odpowiedniego środowiska ludziom starszym, którzy mają tego typu problemy.
W przypadku tej formy medycyny mamy do czynienia z aspektem psychologicznym, socjologicznym, biologicznym i filozoficznym wieku starszego. W Niemczech psychogeriatria jest coraz bardziej powszechna, a seniorów, którzy leczą się u tego typu specjalistów z każdym rokiem przybywa. Niestety w naszym kraju jest ona mniej znana i cały czas brakuje lekarzy o tej specjalizacji.
Jakie schorzenia leczy się za pomocą tej dziedziny? Jak pokazują prowadzone badania ponad 30% ludzi po 65. roku życia choruje przynajmniej na jedno zaburzenie psychiczne. Do najczęstszych schorzeń tego typu, które dotykają seniorów możemy wymienić takie jak: schizofrenia, otępienie starcze, zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe czy zespół Diogenesa. Z pomocą takim osobą przychodzi właśnie psychogeriatria, która zajmuje się leczeniem takich właśnie chorób.
Załączony obraz(s)
