Aby zostać opiekunem osoby starszej nie trzeba mieć medycznego wykształcenia, mimo że w trakcie pracy wykonuje się wiele czynności opiekuńczych. Jedną z nich jest pomaganie i przypominanie o przyjmowaniu leków oraz nadzór w zależności od stanu zdrowia seniora. Zebraliśmy dla Was zasady, których powinno się przestrzegać, aby prawidłowo wspomagać leczenie seniora.
Pomagaj zamiast wyręczaćDawkowanie leków przez opiekuna może się spotkać z niechęcią ze strony seniora. Wszelkie próby odebrania medykamentów osobie starszej mogą pogorszyć relacje między opiekunem, a podopiecznym. Dlatego radzimy, aby pozwalać seniorowi na samodzielność przy przyjmowaniu leków, jednocześnie trzymając ręki na pulsie. W tym przypadku można zrobić razem z nim tabelę uwzględniającą zażywanie leków według dni tygodnia i godzin lub pór dnia. Zamiast przypominania o wzięciu leków wprost, można np. wtedy przynieść seniorowi wodę, żeby miał czym popić.
Stosuj leki zgodnie z zaleceniami lekarzaNie zmieniaj dawki leku, częstotliwości lub pory jego przyjmowania. Nie przerywaj też terapii danym lekiem, nawet gdy osoba starsza poczuje się znacznie lepiej. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż przedwczesne przerwanie kuracji może prowadzić do ostrego nawrotu choroby.
Obserwuj reakcję na lekiObserwuj seniora pod kątem możliwości wystąpienia niepożądanych objawów po przyjęciu leków. Jeżeli zauważysz nieoczekiwane i niekorzystne objawy somatyczne lub psychiczne po wprowadzeniu nowego leku, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem prowadzącym lub rodziną Seniora.
Upewnij się, że masz wystarczającą ilość lekówZadbaj o to, aby osobie starszej nie zabrakło wydawanych na receptę leków na jej chroniczne dolegliwości. W tym celu odpowiednio wcześniej przypominaj o ustaleniu wizyty u lekarza.
Miej kontrolę nad lekamiPamiętaj, aby osoba starsza nie miała dostępu do większej liczby leków, niż jest to konieczne. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przechowuj leki u siebie. U starszych osób można zauważyć tendencję do gromadzenia leków w nadmiarze oraz samodzielnego stosowania bez względu na zalecenia lekarza.
Podawaj wodę do popicia leków.O ile lekarz nie zalecił inaczej, do popicia leków podawaj osobie starszej wodę. Nie stosuj soków (zwłaszcza cytrusowych), herbaty, kawy ani naparów ziołowych. Jeśli senior ma problemy z połykaniem tabletek, warto rozpuścić odrobinę cukru w podawanej do ich popicia wodzie.
Nie przecinaj tabletekNie zgniataj, nie przecinaj, ani nie ucieraj leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Wiele leków ma specjalna powłokę, której zadaniem jest ochrona przełyku i żołądka oraz uwalnianie leku w określonym tempie. Jeśli osoba starsza ma trudność w połknięciu zbyt dużych pigułek, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy nie występują one w mniejszej postaci lub też czy w zastępstwie tabletek nie istnieje płynna postać tego samego preparatu.
Sprawdź daty ważnościPrzynajmniej raz na pół roku sprawdzaj datę ważności lekarstw i wyrzucaj wszystkie, które ją przekroczyły. Osoby starsze mają tendencję do „chomikowania” lekarstw. Po przekroczeniu daty ważności niektóre leki tracą swoje właściwości, a inne stają się wręcz toksyczne.
Przechowuj leki zgodnie z zaleceniemLeki przechowuj w ich oryginalnych opakowaniach, w suchym i chłodnym miejscu z dala od światła słonecznego. W lodówce przechowuj leki tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz lub farmaceuta, albo kiedy znajdziesz taką instrukcję w ulotce informacyjnej.
Korzystaj z udogodnieńW aptekach można kupić różnokolorowe i różnokształtne pudełka przeznaczone do przechowywania porcji leków gotowych do zażycia o określonej porze dnia. Wybierając określone pojemniki, miej na uwadze ewentualne manualne ograniczenia osoby starszej – unikaj, np. drobnych pudełeczek z ciężko zdejmowanym wieczkiem. Aby zapobiec zapominaniu przez seniora o przyjęciu leków, warto także kupić uruchamiający się o określonych godzinach budzik przypominający o zażyciu leków.