Zaloguj
się /
Dołącz
do nas
Czarna lista
Forum
Agencje
Artykuły
Oferty pracy
Wiele ofert
Blog
Forum MyOpiekunki
2019/11/13 13:30:29
Dieta bogatoresztkowa najlepszym sposobem walki z zaparciami u seniorów
Uporczywe i powracające zaparcia to częsty problem, który dotyka osoby w podeszłym wieku. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju problemów jest źle dobrana dieta, która zawiera w sobie produkty mogące wpływać na powstawanie zaparć. Bardzo często zmiana sposobu żywienia u seniora, który boryka się z takimi kłopotami jest skuteczną metodą pozbycia się problemów z zaparciami. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest zastosowanie tzw. diety bogatoresztkowej.
Czym jest dieta bogatoresztkowa?
Inaczej mówiąc, jest to specjalny rodzaj diety, w której kluczową rolę pełni wysoka zawartość błonnika. Jest to dieta lecznicza, przeznaczona dla osób, które cierpią na częste zaparcia, a także choroby takie jak zespół jelita drażliwego oraz nowotwór jelita grubego. Ten specjalny rodzaj diety stosowany jest także w celu zapobiegania rozwojowi takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca, otyłość czy kamica żółciowa. Głównym celem diety bogatoresztwkowej jest zwiększenie w codziennym żywieniu ilości spożywanych produktów zawierających błonnik, jak również ilości wypijanych płynów na dobę.
Zalecane ustalenia żywieniowe
Osoby decydujące się na przejście na ten rodzaj specjalistycznej diety przede wszystkim powinny wybierać produkty zawierające wysoką ilość błonnika. Chodzi tutaj o takie produkty jak np.:
- pieczywo – najlepiej ciemne, razowe, pełnoziarniste
- makarony razowe – np. z soczewicy, buraków lub ciecierzycy
- ryż brązowy, nie biały
W przypadku tej diety ważne jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, które zawierają naturalny błonnik. Przygotowując warzywa powinniśmy gotować je na półtwardo.
Pamiętajmy, że powinniśmy z codziennej diety usunąć wszelkiego rodzaju produkty słodzone, zawierające cukier.
Ważne też, aby dziennie wypijać minimum 2 litry płynów. Oprócz wody wskazane są herbaty ziołowe i owocowe.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.
Przenieś do kosza
Usuń
Copyright © my opiekunki
Ostatnie
Aktywne Posty
Dołącz do nas!
Zaloguj się
Pełny widok
wstecz
Aplikuj. Porozmawiaj. Dołącz.
Nazwa Użytkownika:
Hasło:
Zaloguj się
Fb Login
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się