• Blog (p.6)

Płatności elektroniczne – Sposób na zarządzanie finansami na odległość!

Nie od dziś wiadomo, że wyjeżdżając na zlecenie pozostawiamy w Polsce nie tylko życie prywatne, ale również wiele swoich codziennych obowiązków. Rozpoczynając karierę jako Opiekunka lub Opiekun poza granicami rodzinnego kraju decydujemy się tak naprawdę na wiele zmian, które wymagają od nas nowych rozwiązań, które ułatwią nam dzielenie życia pomiędzy dwie rzeczywistości – tą zawodową oraz tą polską.
 
Kredyty, pożyczki, kieszonkowe dla dzieci – Kto decyduje się na wykonywanie przelewów w formie tradycyjnej? Z szacunkiem do swojego czasu i bezpieczeństwa coraz częstszym wyborem są przelewy elektroniczne. Robimy je ze strony banku lub ze specjalnej aplikacji – To rozwiązanie jest na miarę nowoczesnych i pewnych siebie ludzi! Korzystajmy z niego!
 
Korzyści płatności elektronicznych:
  •  Wygoda! (Mamy jeden przyjazny system, w którym możemy się zalogować i mieć dostęp do najważniejszych funkcji banku);
  • Szybkość! (Czekanie tygodnia na dotarcie przelewu do odbiorcy? To już minęło! Teraz przelewy robi się natychmiast);
  • Prostota! (Nie musimy ręcznie wpisywać kwoty przelewu ręcznie – zaciągają się one automatycznie i niwelują błędy);
  • Darmowe! (Korzystanie z aplikacji i przelewów elektronicznych musi być darmowe. Banki i prywatne firmy chcą stworzyć spójny system.)
  • Bezpieczeństwo! (Obawa związana z tym, że bank wyciągnie od nas informacje po to, aby ukraść naszą tożsamość jest kłamstwem. Wiele regulacji i systemów informatycznych broni naszego bezpieczeństwa w sieci. Podejmujmy mądrze decyzje i czytajmy regulaminy, bo świadomość to podstawa).
 
Nowa funkcja przelewu!
Płatność BLIK, to płatność przy wykorzystaniu tylko sześciu cyfr.
BEZ KARTY – BEZ PODPISU, wystarczy jedno kliknięcie!
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj:  BLIK - co to jest i jak działa?
 
Jeśli nowe technologie nie są Wam obce, to zachęcamy również do zapoznania się z artykułem Nowoczesne technologie sposobem do uszczęśliwienia Podopiecznego.
 
Pozdrawiamy,
MyOpiekunki!

Organizacja czasu – Czy musi być nudna?

Dobre zarządzanie swoim czasem jest niezbędne do kończenia rozpoczętych zadań, spokoju ducha i większych możliwości do organizacji czasu wolego.
 

 
Dlaczego warto planować i organizować sobie czas?
 
  • Mniejszy stres przed kolejnymi zadaniami;
  • Większa świadomość zrealizowanych celów;
  • Porządek w życiu prywatnym i zawodowym;
  • Być wzorem dla innych;
  • Więcej czasu wolnego.
 
Forum MyOpiekunki poleca:
 
  • Stosuj kalendarze! – Nie musisz rozpisywać zadań co do godzin, ale wypisanie celu na danych dzień lub tydzień ułatwi ci załatwić najważniejsze sprawy;
  • Lista zadań również jest ważna! – Przed każdą rodzinną imprezą czy świętami lista zadań da Ci satysfakcję z wykonanych czynności, ale również zabłyśniesz przez rodziną swoją profesjonalnością.
  • Elektroniczny planer lub notatki zawsze jest pod ręką! – W dzisiejszym świecie każdy przy sobie ma telefon z wieloma funkcjami. Nowoczesne smartfony bardzo często mają wbudowane aplikacje ułatwiające życie – Nie bój się ich!
 
Podobno nowoczesna kobieta, to kobieta która nie boi się wyzwań, łatwo radzi sobie z problemami i jest gotowa do ciągłej nauki – Cieszymy się, że jesteś z nami i dołączyłaś do ponad 8.000 naszych fanek!

Zainteresowania i pasje seniorów

Ludzie w podeszłym wieku często są postrzegani, jako osoby, które nie mają żadnych zainteresowań, ze względu na wiek i postępujące choroby. Nic bardziej mylnego. Seniorzy bowiem, podobnie jak ludzie młodzi mają swoje zainteresowania, hobby, pasje, które z radością realizują i poświęcają im swój wolny czas. Poniżej wymieniamy te najbardziej popularne.
 

 
Czytanie książek
 
Kto z nas nie lubi od czasu do czasu przeczytać jakiejś dobrej książki. Zazwyczaj w obliczu nadmiaru obowiązków i pracy nie mamy czasu na sięganie po ulubione pozycje. Seniorzy, którzy w większości przypadków spędzają czas w domu, mogą sobie pozwolić na czytanie książek i też często to robią. Czytanie pomaga oderwać się od codziennej rzeczywistości, odstresowuje i wzbudza w człowieku pozytywną energię. Powinniśmy jako Opiekunowie, zachęcać naszych podopiecznych do czytania dużej ilości książek.
 
Prace manualne
 
Szydełkowanie, rzeźbienie i wykonywanie różnych robótek ręcznych to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu dla seniora. Dzięki robieniu takich czynności może on rozwijać swój umysł i nie myśleć o dręczących chorobach. Dodatkowo taki senior czuje się potrzebny, np. naprawiając zepsute w domu urządzenia. Jeżeli tylko widzimy, że podopieczny lubi zajmować się takimi czynnościami, wspierajmy go w tym i chwalmy za wysiłek jaki w to wkłada.
 
Dusza artysty
 
Spora część seniorów to również ludzie utalentowani pod kątem sztuki. Takie osoby swój wolny czas poświęcają na wykonywanie różnorodnych czynności związanych z tworzeniem dzieł sztuki. Może to być malowanie obrazów, rzeźbiarstwo czy komponowanie muzyki. Osoby, które całe swoje życie poświęciły na realizowanie wrodzonego talentu, jeżeli tylko zdrowie pozwoli, nigdy nie przestaną tworzyć tego co kochają.
 
Kolekcjonerstwo
 
To jedno z ulubionych hobby sporej części seniorów na całym świecie. Kolekcjonowanie różnorodnych przedmiotów cieszy się dużą popularnością. Seniorzy uwielbiają zbierać monety, banknoty, karty, znaczki z różnych okresów, układać je chronologicznie w specjalnie do tego przeznaczonych skoroszytach. Zdarza się również, że kolekcjonerzy organizują spotkania, na których chwalą się swoimi zdobyczami, dlatego pomoc w uczestnictwie naszego seniora w tego typu wydarzeniach będzie dla niego miłym prezentem.

Geriatryczne skale oceny sprawności osoby starszej

W geriatrii stosuje się 3 główne skale oceny sprawności u seniorów według ustalonych czynników. Chodzi o ogólne funkcjonowanie osoby starszej w codziennym życiu, a więc sprawdzenie które czynności senior może wykonywać sam, a do których potrzebuje pomocy drugiej osoby. Poniżej przedstawiamy główne skale i ich opis.
 

 
Skala 1 – „ADL”
 
Pozwala ocenić te najbardziej podstawowe czynności życiowe człowieka w podeszłym wieku. W tej skali wyodrębniono takie czynniki sprawdzające jak:
 
- Jedzenie i picie
- Poruszanie się – zakres ruchowy seniora
- Ubieranie się seniora
- Załatwianie czynności fizjologicznych – oddawanie moczu i kału
- Codzienna toaleta
 
Skala 2 – „IADL”
 
W tej skali sprawdzane są czynności takie jak:
 
- Umiejętność orientacji w nieznanym miejscu i powrotu do domu
- Samodzielne sporządzanie posiłków
- Umiejętność zarządzania finansami
- Umiejętność korzystania z telefonu
- Robienie zakupów
- korzystanie z urządzeń mobilnych, telefonu, komputera
- wykonywanie innych czynności domowych np. naprawa zepsutych urządzeń
 
Skala 3 – „Barthel”
 
W przypadku zakresu „Barthel” sprawdzane są podobne sprawności seniora jak w skali 1, jednak w tym przypadku jest ich trochę więcej. Zaliczamy do nich:
- Jedzenie i picie
- Poruszanie się – zakres ruchowy seniora
- Ubieranie się seniora
- Załatwianie czynności fizjologicznych – oddawanie moczu i kału
- Codzienna toaleta
- Korzystanie z WC
- Przemieszczanie się - Wchodzenie i schodzenie po schodach
- Kąpiel

Dieta bogatoresztkowa najlepszym sposobem walki z zaparciami u seniorów

Uporczywe i powracające zaparcia to częsty problem, który dotyka osoby w podeszłym wieku. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju problemów jest źle dobrana dieta, która zawiera w sobie produkty mogące wpływać na powstawanie zaparć. Bardzo często zmiana sposobu żywienia u seniora, który boryka się z takimi kłopotami jest skuteczną metodą pozbycia się problemów z zaparciami. Jedną z najczęściej wybieranych metod jest zastosowanie tzw. diety bogatoresztkowej.
 

 
Czym jest dieta bogatoresztkowa?
 
Inaczej mówiąc, jest to specjalny rodzaj diety, w której kluczową rolę pełni wysoka zawartość błonnika. Jest to dieta lecznicza, przeznaczona dla osób, które cierpią na częste zaparcia, a także choroby takie jak zespół jelita drażliwego oraz nowotwór jelita grubego. Ten specjalny rodzaj diety stosowany jest także w celu zapobiegania rozwojowi takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca, otyłość czy kamica żółciowa. Głównym celem diety bogatoresztwkowej jest zwiększenie w codziennym żywieniu ilości spożywanych produktów zawierających błonnik, jak również ilości wypijanych płynów na dobę.
 
Zalecane ustalenia żywieniowe
 
Osoby decydujące się na przejście na ten rodzaj specjalistycznej diety przede wszystkim powinny wybierać produkty zawierające wysoką ilość błonnika. Chodzi tutaj o takie produkty jak np.:
 
- pieczywo – najlepiej ciemne, razowe, pełnoziarniste
 
- makarony razowe – np. z soczewicy,  buraków lub ciecierzycy
 
- ryż brązowy, nie biały
 
W przypadku tej diety ważne jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, które zawierają naturalny błonnik. Przygotowując warzywa powinniśmy gotować je na półtwardo.
 
Pamiętajmy, że powinniśmy z codziennej diety usunąć wszelkiego rodzaju produkty słodzone, zawierające cukier.
 
Ważne też, aby dziennie wypijać minimum 2 litry płynów. Oprócz wody wskazane są herbaty ziołowe i owocowe.

Dzień wszystkich świętych w Niemczech

Dzień wszystkich świętych to w Polsce jedno z najważniejszych świąt, podczas którego wyznajemy osoby zmarłe. Tego dnia chodzimy na cmentarze by odwiedzać groby naszych bliskich, zapalamy na nich znicze i stawiamy kwiaty w geście modlitwy i pamięci. W Niemczech ten dzień obchodzony jest tylko w niektórych rejonach kraju ze względu na wyznanie, jakie tam przewyższa. Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym opisujemy, jak 1 listopada obchodzony jest w Niemczech.
 

 
Allerheiligen - czyli Wszystkich Świętych
 
W wybranych landach dzień ten jest wolny od pracy. Głównie tyczy się to zachodniej i południowej części kraju, a więc okolice Bawarii, Saary, Nadrenii Północnej i Westfaliii, a także Nadrenii Palatynacie. W tamtych rejonach Niemiec najwięcej jest wyznawców religii rzymskokatolickiej, stąd takie właśnie tradycje.
 
1 listopada nazywany jest przez Niemców potocznie „cichym dniem”. Nie organizuje się wtedy imprez, a w domach panuje atmosfera wyciszenia i zadumy. Zwyczajem, który podobnie jak w Polsce jest kultywowany jest zapalanie na grobach bliskich zniczy i przynoszenie kwiatów – najczęściej są to chryzantemy lub astry. Podczas tego dnia rano odbywają się nabożeństwa ku czci wszystkich świętych i męczenników kościoła katolickiego.
 
Rodzinne spotkania, a na stole strucla

 
Wszystkich świętych to dobra okazja do rodzinnych spotkań, podczas których domownicy wspólnie mogą wspominać swoich bliskich zmarłych. Niemcy wykorzystują ten okres i często biorą sobie wolne już 30 października, by wyjechać i odwiedzać rodziny.
 
Tradycją kulinarną związaną z tym dniem jest tzw. „strucla”. Jest to pleciony wypiek z ciasta drożdżowego, który wyglądem i smakiem przypomina dobrze nam znaną chałkę. Niemcy uwielbiają ten przysmak, a kojarzony jest on właśnie ze świętem wszystkich zmarłych.

Aqua aerobik – zdrowa forma relaksu dla seniorów

Wszelkiego rodzaju zajęcia w wodzie mają bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Wykonując odpowiednie ćwiczenia jesteśmy w stanie znacznie zniwelować niektóre dolegliwości bólowe, które na co dzień utrudniają nam funkcjonowanie. Ta forma rehabilitacji jest szczególnie pomocna w przypadku osób w podeszłym wieku. W dzisiejszym tekście zwracamy uwagę na Aqua Aerobik i opisujemy wpływ tego rodzaju ćwiczeń na seniorów.
 

 
Co to jest Aqua Aerobik?
 
Aqua aerobik to połączenie gimnastyki korekcyjnej z aerobikiem i prostymi elementami pływania. Jest to forma specjalnie przygotowanych ćwiczeń w wodzie, które bardzo pozytywnie wpływają na organizm człowieka. W przypadku seniorów ta forma ćwiczeń jest wygodniejsza ze względu na właściwości wypornościowe wody, które sprawiają, że wykonuje się je o wiele łatwiej niż w warunkach normalnej grawitacji. Tego typu zajęcia są wskazane przede dla osób otyłych, a także ludzi po przebytych zabiegach i operacjach.
 
Pozytywny wpływ na zdrowie Seniora
 
Pierwszą zaletą tej formy ćwiczeń jest bezpieczeństwo. Możemy być pewni, że senior, którym się opiekujemy jest bezpieczny, a co za tym idzie nie ma ryzyka, że jego organizm zostanie narażony na przeciążenie. Kolejnymi bardzo pozytywnymi cechami aqua aerobiku są m.in:
 
  • znacznie lepsza ruchomość stawów
  • poprawa sylwetki
  • pozytywny wpływ na stan psychiczny seniora
  • lepsza praca mięśni
  • zmniejszenie otyłości
  • wspomaganie pracy układu krwionośnego i serca
 
Aqua Aerobik popularny w Niemczech
 
Niemcy słyną z dużej aktywności fizycznej, również wśród seniorów. Ośrodków oferujących tego typu rehabilitację nie brakuje, szczególnie w dużych niemieckich miastach.  Wyjeżdżając do pracy jako Opiekunowie w Niemczech, możemy zachęcać naszych podopiecznych do korzystania z tego rodzaju ćwiczeń.

Zwyczaje urodzinowe w Niemczech

Urodziny są ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Tradycje związane z tym dniem są bardzo podobne do tych, z którymi możemy spotkać się w naszym kraju. Zazwyczaj organizowane są spotkania z najbliższą rodziną i znajomymi. Podczas takich imprez solenizant otrzymuje prezenty, a na jego cześć śpiewana jest niemiecka wersja „Sto lat”.
 

 
Kultura urodzin
 
Niemcy słyną ze swojej punktualności i dokładności. Ta zasady tyczy się również tak ważnych uroczystości w życiu każdego Niemca jaką są urodziny. Składanie życzeń przed konkretnym terminem nie jest mile widziane, a tym bardziej jeżeli zapomnimy i składamy życzenia lub wręczamy prezent po tym dniu. Warto zatem pamiętać o dacie urodzin np. podopiecznego, aby nasza intencja została dobrze odebrana.
 
Tradycje urodzinowe
 
Jak wspomnieliśmy na wstępie tego artykułu, tak naprawdę istnieje niewiele różnić pomiędzy obchodzeniem urodzin w Polsce, a w Niemczech. Jednak mimo wszystko są pewne tradycje, które nas odróżniają od Niemców. Przykładem jest m.in. rodzaj wręczanych kwiatów. Na urodziny najlepiej kupić kolorowy bukiet z wykorzystaniem kilku kompozycji. W tym celu najlepiej zasięgnąć opinii florysty w sklepie. Warto przy tym też pamiętać, że np. czerwone róże zarezerwowane są raczej dla zakochanych, białe lilie i chryzantemy – podobnie jak u nas, to kwiaty do uroczystości pogrzebowych, natomiast goździki w Niemczech stawiane są w przypadku żałoby. Trzeba mieć to na uwadze, aby nie popełnić przykrej pomyłki.
 
Kolejną różnicą jest śpiewanie 100 lat solenizantowi, a więc różnica wynikająca z powodów czysto językowych. W Niemczech śpiewamy 100 lat wykorzystując jedną z dwóch wersji życzeń:
 
"Zum Geburtstag viel Glück"
 
Lub
 
"Hoch soll er/sie leben"
 
Urodziny podopiecznego, a podejście Opiekuna
 
Osoby opiekujące się seniorami bardzo często mają okazję uczestniczyć w dniu urodzin swojego podopiecznego. Raczej nikt nie wymaga od Opiekuna kupowania prezentów lub upominków seniorowi, ale warto pamiętać o dacie urodzin osoby, którą się opiekujemy i gdy ten dzień nadejdzie wypada złożyć podopiecznemu życzenia. W tym celu możemy użyć krótkiego zwrotu: „Alles Gute zum Geburtstag!” – co znaczy „Wszystkiego dobrego z okazji urodzin!

Copyright © my opiekunki

Aplikuj. Porozmawiaj. Dołącz.

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się