• Blog (p.7)

Psychogeriatria – pomoc Seniorom z problemami psychicznymi

W dobie szybkiego postępu różnych dziedzin życia, również medycyny powstaje coraz więcej nowych specjalizacji, które mają pomóc rozwiązać problemy zdrowotne ludzi starszych. Jedną z takich stosunkowo nowych dziedzin lekarskich dla osób w wieku podeszłym jest psychogeriatria. O tym, czym zajmuje się ta specjalizacja piszemy w poniższym artykule.
 

 
Czym jest psychogeriatria?
 
Mówiąc językiem potocznym, psychogeriatria to po prostu psychiatria skierowana do ludzi w wieku podeszłym. Pacjentami lekarzy, którzy zajmują się to specjalizacją są ludzie w wieku powyżej 65. roku życia. W leczeniu tą metodą chodzi głównie o rehabilitację, opiekę oraz stworzenie odpowiedniego środowiska ludziom starszym, którzy mają tego typu problemy.
 
W przypadku tej formy medycyny mamy do czynienia z aspektem psychologicznym, socjologicznym, biologicznym i filozoficznym wieku starszego. W Niemczech psychogeriatria jest coraz bardziej powszechna, a seniorów, którzy leczą się u tego typu specjalistów z każdym rokiem przybywa. Niestety w naszym kraju jest ona mniej znana i cały czas brakuje lekarzy o tej specjalizacji.
 
Jakie schorzenia leczy się za pomocą tej dziedziny?
 
Jak pokazują prowadzone badania ponad 30% ludzi po 65. roku życia choruje przynajmniej na jedno zaburzenie psychiczne. Do najczęstszych schorzeń tego typu, które dotykają seniorów możemy wymienić takie jak: schizofrenia, otępienie starcze, zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe czy zespół Diogenesa. Z pomocą takim osobą przychodzi właśnie psychogeriatria, która zajmuje się leczeniem takich właśnie chorób.

Nauczenie się języka obcego możliwe w każdym wieku

Sporo osób, które są zainteresowane pracą jako Opiekunowie osób starszych w Niemczech nie chce uczyć się języka niemieckiego, ponieważ uważają, że są na to za starzy. Jest to błędne myślenie, ponieważ w każdym wieku jesteśmy w stanie przyswoić obcy język na tyle dobrze, aby dogadać się z obcokrajowcem. Liczy się zapał, chęci i systematyczność w codziennej nauce.
 

 
Człowiek jest stworzony do nauki
 
Mózg człowieka jest tak zaprojektowany, aby każdego dnia mógł przyswajać wiedzę. Codziennie uczymy się czegoś innego, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Najlepiej wiedzę przyswajają dzieci, co wcale nie sprawia, że ludzie w starszym wieku mają z tym jakiś problem. Bardzo często jest to tylko wytłumaczenie braku chęci do nauki. Języków obcych możemy uczyć się w każdym wieku, ponieważ nasz mózg jest plastyczny przez całe życie.
 
Ważny jest cel nauki
 
Aby były chęci do nauki warto na samym początku wyznaczyć sobie jakiś konkretny cel, który sprawi, że będziemy dążyli do tego, aby go zrealizować. W przypadku Opiekunów osób starszych takim celem jest wyjazd do pracy w Niemczech, a co za tym idzie zarobienie godziwych pieniędzy, których nie jesteśmy w stanie otrzymać w Polsce. Warto pamiętać także o tym, że im lepsza znajomość języka niemieckiego, tym lepsze warunki finansowe oferują firmy opiekuńcze.
 
Jak możemy szybko przyswoić podstawy języka?
 
Najlepszym sposobem nauki dla Opiekunów są kursy językowe, które organizują firmy opiekuńcze. Podczas takich spotkań pod okiem profesjonalnego lektora bardzo szybko jesteśmy w stanie przyswoić podstawy języka. Zazwyczaj lekcje są przygotowane konkretnie pod kątem pracy Opiekunów, co powoduje, że nie uczymy się rzeczy dla nas zbędnych, tylko poznajemy język dostosowany do branży.

Premia za polecenie – wszystko co musisz wiedzieć

Wiele firm opiekuńczych próbuje skusić osoby zainteresowane tą pracą w różnoraki sposób. Najbardziej popularną formą jest organizowanie różnego rodzaju bonusów, które mają przyciągnąć potencjalnych kandydatów. Jednym z najczęściej stosowanych jest tzw. „Premia za polecenie”. Czym jest ta forma bonusu, jak możecie z niego skorzystać i czy w ogóle warto, o tym przeczytacie w poniższym tekście.
 

 
Czym jest premia za polecenie?
 
To specjalna forma bonusu dla Opiekunek, którą oferuje większość firm opiekuńczych na rynku. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o polecenie osoby, która podejmie współpracę z konkretną firmą, a w zamian za to, osoba polecająca otrzymuje dodatkowy bonus do wynagrodzenia. Warunki tej formy dodatkowej promocji uzależnione są od danej firmy, ale podstawowe jej zasady w większości wypadków są dość podobne. W zależności od firmy kwoty premii różnią się i mogą wynieść nawet 300 Euro.
 
Co musimy zrobić, aby otrzymać premię za polecenie?
 
- Przede wszystkim musimy polecić inną osobę danej firmie opiekuńczej, np. kogoś z naszej rodziny lub znajomego.
- Następnie polecona osoba musi podpisać umowę z firmą, którą jej poleciliśmy.
- Podczas podpisywania umowy, osoba polecona podaje dane polecającego, który ubiega się o premię za polecenie.
- Po podpisaniu umowy, nowo zatrudniony Opiekun wyjeżdża do pracy, a polecający otrzymuje obiecaną premię.
Warto tutaj pamiętać, że zarówno kwoty premii za polecenie, jak również minimalny okres na jaki musi wyjechać osoba polecona różnią się w zależności od konkretnej firmy.
 
Premia za polecenie – Czy warto?
 
Na to pytanie każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. Wszystko zależy od naszych osobistych potrzeb finansowych. Jest to niewątpliwie szansa na zdobycie dodatkowego wynagrodzenia, a z drugiej strony możemy też pomóc drugiej osobie w znalezieniu pracy.

Podologia – czyli pogotowie ratunkowe dla stóp Seniora

Jednymi z najczęstszych problemów ludzi w podeszłym wieku, które w znaczący sposób utrudniają im codzienne funkcjonowanie są różnego rodzaju urazy stóp. Odciski, modzele, nagniotki czy postępująca grzybica to dolegliwości, z którymi często walczą osoby starsze. Z pomocą w takich przypadkach przychodzi podologia, czyli stosunkowo młoda dziedzina medycyny. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam to zagadnienie.  
 

 
Najczęstsze choroby stóp u Seniorów
 
Na samym początku warto zastanowić się i wymienić najczęstsze choroby stóp, na które cierpią osoby starsze. Jest ich dość sporo, a niektóre z nich potrafią być bardzo uciążliwe i bolesne. Do najbardziej popularnych możemy wymienić takie jak: grzybica stóp, odciski, brodawki, modzele, nagniotki, wrastające paznokcie czy wszelkie urazy spowodowane stłuczeniem i uderzeniami.
 
Czym jest podologia?
 
Podologia to dość nowa dziedzina w świecie medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem najbardziej powszechnych chorób stóp, z którymi coraz więcej osób ma problem. W Niemczech ta dziedzina rozwija się całkiem prężnie, dlatego znalezienie gabinetu podologinczego dla naszego podopiecznego, zwłaszcza w większym mieście nie powinno stanowić problemu.
 
Przyczyny powstawania urazów stóp u Seniorów
 
Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować powstawanie tego rodzaju urazów. Narażeni na nie są zwłaszcza osoby starsze, które często mają problem z odpowiednią higieną swoich stóp. Brak codziennej higieny może być bezpośrednią przyczyną powstawania nieprzyjemnej choroby, jaką jest grzybica. Kolejnymi przyczynami mogą być: aktywny tryb życia, niewygodne buty, sucha skóra, zaniedbywanie częstego obcinania paznokci. Warto jako Opiekunowie osób starszych zwracać uwagę na te punkty opiekując się swoim podopiecznym, by zmniejszyć ryzyko na powstanie nieprzyjemnych dolegliwości.
 
Dlaczego warto zabrać Seniora do podologa?
 
Jeżeli widzimy, że senior, którym się opiekujemy cierpi na którąś z wymienionych chorób stóp, warto wtedy zaproponować mu wizytę właśnie u podologa. Często zdarza się, że nawet po jednej takiej wizycie uda się znacznie zniwelować problem, a nawet całkowicie się go pozbyć.

Czego NIE powinniśmy trzymać w apteczce pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, których elementów nie powinniśmy w niej przechowywać, ponieważ ulegają przeterminowaniu i mogą być niebezpieczne dla życia człowieka. W związku z tym, przygotowaliśmy krótki spis produktów, których nie powinniśmy trzymać w naszej domowej apteczce pierwszej pomocy.
 

 
Lekarstwa
 
Bardzo wielu ludzi przetrzymuje w swojej apteczce leki, najczęściej przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jest to duży błąd, który może skończyć się bardzo źle. Leki posiadają swój termin ważności, dlatego nie powinniśmy ich trzymać w apteczce. Oczywiście możemy co jakiś czas sprawdzać termin ich przydatności, ale znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest po prostu nie wsadzać ich tam.
 
Woda utleniona, spirytus
 
Podobnie sprawa wygląda ze środkami typu spirytus czy woda utleniona. W przypadku spirytusu istnieje jeszcze dodatkowe zagrożenie w postaci dostania się tego typu środka w ręce niepożądanych osób np. dzieci, które mogą takie płyny wypić. Lepiej dmuchać na zimne i nie ryzykować.
 
Materiały otwarte lub używane
 
Mamy tutaj na myśli materiały typu gazy jałowe, bandaże, plastry, które po pewnym czasie również mogą ulec przedawnieniu i być źródłem różnorakich bakterii i zarazków. Na tego typu produktach nie warto oszczędzać i lepiej korzystać z nowych i świeżych opatrunków.
 
Sprawdzajmy swoją apteczkę
 
Co jakiś czas, np. raz na pół roku warto skontrolować zawartość swojej apteczki i wyrzucić z niej zestarzałe elementy jej wyposażenia, które zamienimy na nowe. W przypadku sytuacji nagłych, kiedy to będziemy potrzebowali po nią sięgnąć często nie ma czasu na kontrolę, dlatego warto zabezpieczyć się wcześniej.

Co warto kupić wracając ze zlecenia w Niemczech?

Wielu Opiekunów osób starszych, którzy wracają z pracy w Niemczech wykorzystuje ten fakt i robi zakupy konkretnych produktów, które w niektórych przypadkach są bardziej opłacalne, lepsze jakościowo i nie zawsze możemy spotkać się z nimi w Polsce. Przedstawiamy produkty, w które niewątpliwie warto się zaopatrzyć wracając ze zlecenia do kraju.
 

 
Pamiątki
 
Przebywając w konkretnym mieście lub miejscowości warto kupić regionalne pamiątki, które będą przypominać nam o tym, że mieliśmy kiedyś okazję być w tym miejscu. Podróże to dzisiaj bardzo popularne hobby, dlatego warto pochwalić się wśród znajomych drobnymi gadżetami przedstawiającymi atrakcje, z których słynie dana miejscowość. Możemy kupić np. pamiątkowe znaczki, kartki pocztowe lub magnes na lodówkę. Tego typu suweniry z pewnością będą miłym ozdobą w naszym pokoju lub kuchni.
 
Czekolady i inne słodkości
 
Niemcy od dawien dawna słyną z dobrej jakości czekolady. To przecież właśnie stamtąd pochodzi jeden z największych na świece twórców tego typu słodkości, firma Moser Roth. Przebywając w tym kraju warto odwiedzić sklepy spożywcze i zakupić tego typu produkty, których nie spotkamy u nas w Polsce, ponieważ duża część z nich tworzona jest wyłącznie na rynek regionalny. To świetny pomysł na prezent, który ucieszy każdego, a zwłaszcza najmłodszych członków naszej rodziny.
 
Chemia gospodarcza
 
Podobnie jak w przypadku czekolady, sprawa wygląda z chemią gospodarczą, którą mają do zaoferowania nasi zachodni sąsiedzi. Chodzi tutaj o produkty typu: Proszki do prania, płyny do płukania albo inne środki czystości. Są one przede wszystkim o wiele lepszej jakości, nie niszczą ubrań, a ich cena, szczególnie przy zakupie większej ilości jest znacznie bardziej atrakcyjna niż u nas w kraju. Warto nadmienić, iż ludzie mieszkający blisko zachodniej granicy, wyjeżdżają co jakiś czas do Niemiec by zaopatrzyć się w tego rodzaju produkty ze względu na ich wysoką jakość.

Ulgi i zniżki dla Seniorów

W Niemczech żyje obecnie około 82 mln osób, z czego aż 11 % to osoby powyżej 60 roku życia. Podobnie jak w Polsce, nasi zachodni sąsiedzi wprowadzili wiele udogodnień dla osób starszych w życiu codziennym. Jednymi z nich są  specjalne ulgi i zniżki dla osób starszych.
 

 
Jednym z najczęściej wykorzystywanych przywilejów są zniżki w komunikacji miejskiej. W Niemczech ulgi te mogą się różnić, w zależności od miasta, ale zazwyczaj wynoszą 50 % przy okazaniu legitymacji rencisty lub emeryta. Osoby po 70-stce, podobnie jak w Polsce, mają prawo do darmowych przejazdów. Dotyczy to zarówno autobusów, jak i pociągów. Niektóre linie lotnicze również mają promocje specjalnie przygotowane dla Seniorów.
 
Duże zniżki czekają również Seniorów, robiących zakupy w aptece. Ciekawym faktem jest to, że w Niemczech osoby powyżej 63. roku życia i dzieci do 10. roku życia, nie płacą za leki, lub płacą jedynie 10 % ceny.
 
Wiele zakładów okulistycznych proponuje seniorom zniżki, tak jak niektóre firmy u nas. Przykładowo: senior mający 70 lat, może dostać 70 % zniżki na okulary progresywne.
 
Podobnie jest w sieciach kin, teatrów, oper itd. – miejsca kultury również oferują osobom starszym spore zniżki na ceny biletów projekcji filmów, czy spektakli. Ma to na celu zachęcenie do aktywności Seniorów – wychodzenia z domu i poznawania nowych rzeczy. Dla osoby starszej, wizyta w kinie może wiązać się ze stresem, ale często gdy jest możliwość pójścia tam z kimś znajomym, płacąc przy okazji niewielką kwotę, można podjąć takie ryzyko.

Najbardziej powszechne sposoby okradania seniorów

W dzisiejszych czasach, różnego rodzaju oszustwa i coraz to nowsze metody okradania osób w podeszłym wieku są bardzo powszechne. Ludzie starsi często dają się złapać na litość, dlatego są łatwym celem oszustów. Opiekunowie osób starszych, którzy na co dzień zajmują się Seniorami powinni znać te metody, aby w przypadku próby ich zrealizowania mogli odpowiednio  zareagować i uczulić przed nimi swojego podopiecznego.
 

 
Metoda „na wnuczka”
 
To najbardziej popularna metoda w ostatnich latach. Polega na tym, że naciągacze wykonują telefon do seniorów, udając ich krewnych. Następnie przekonują swoich rozmówców, że znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej i potrzebują wsparcia finansowego. Dodają, że nie mogą zjawić się osobiście, dlatego po pieniądze przyślą swojego znajomego, który odbierze umówioną kwotę. Niestety, wiele osób w podeszłym wieku daje się nabrać i spełnia prośbę naciągaczy.
 
Metoda „na kuferek”
 
W tym przypadku oszuści zaczepiają starsze osoby na ulicy. Mówią łamaną polszczyzną, udając w ten sposób obcokrajowców. Aby uśpić czujność swojej ofiary argumentują, że mieli wypadek samochodowy i potrzebują pieniędzy na odholowanie uszkodzonego auta lub opłacenie pobytu bliskiej osoby w szpitalu. Proszą o pożyczkę, a w zastaw pozostawiają kuferek, który rzekomo ma zawierać drogocenną biżuterię lub pieniądze w walucie zagranicznej. Oszust znika z pożyczonymi pieniędzmi, a kuferek okazuje się być pusty.
 
Metoda „na pracownika administracji”
 
Ten sposób, wbrew pozorom wydaje się być prosty do uniknięcia, ale jak pokazują badania policji, nie do końca tak jest. Polega on na tym, że oszuści pukają do drzwi potencjalnej ofiary, podając się za pracowników administracji np. elektryka. Informują o awarii oraz konieczności sprawdzenia instalacji elektrycznej. Gdy domownik zgadza się na przeprowadzenie kontroli, w tym czasie jeden z oszustów odwraca uwagę właściciela, a inni okradają mieszkanie.

Copyright © my opiekunki

Aplikuj. Porozmawiaj. Dołącz.

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się