Czas wakacji to okres, który wiąże się z doskwierającymi upałami, które mogą mocno utrudniać nam codzienną pracę Opiekunów. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym będziemy mogli przetrwać trudny okres upalnych dni. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Zapraszamy do lektury i wypróbowania, gdy tylko nadejdzie taka konieczność.
Woda, woda… dużo wody! Najważniejsze w upalne dni jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na odwodnienie i osłabnięcie, a tego zdecydowanie chcielibyśmy uniknąć. Powinniśmy pić przede wszystkim dużo wody dodając do smaku np. odrobinę miodu, soku z cytrusów i kilka listków mięty. Tak przygotowany napój nie dość, że będzie smaczny, to również pozwoli nam uzupełnić dzienną dawkę przyjmowanych płynów. Ważne, aby każdego dnia wypić przynajmniej 2,5 litra wody.
Ograniczajmy czas przebywania na słońcu W miarę możliwości ograniczajmy czas przebywania w pełnym słońcu. Najlepiej, bez pilnej potrzeby, starać się w ogóle nie wychodzić z domu w godzinach popołudniowych. W czasie największego upału warto również unikać zbędnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Niektóre czynności możemy przełożyć na późniejsze godziny, kiedy to będzie trochę chłodniej.
Ubierajmy się odpowiednio Starajmy się także adekwatnie ubierać do panujących warunków. Zdecydowanie powinniśmy unikać ciemnej odzieży, która najbardziej przyciąga słońce. Warto wybierać jasne ubrania, wykonane z przewiewnych i delikatnych tkanin, które dobrze przepuszczają powietrze. Jedną z najważniejszych kwestii związanych z ubiorem jest odpowiednie zabezpieczenie głowy. Warto skorzystać z czapki z daszkiem lub kapelusza. Wychodząc na zewnątrz np. do sklepu załóżmy okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym zabezpieczymy nasze oczy przed intensywnymi promieniami.
Zostaw komentarz
Okres wakacyjny to czas, który sprzyja organizowaniu różnego rodzaju wycieczek i podróży. Piękna, słoneczna pogoda sprawia, że nikt nie chce siedzieć w domu. W pracy Opiekunów osób starszych często zdarzają się sytuacje, kiedy to podopieczny chciałby skorzystać z lata i wyjechać gdzieś na kilka dni. Każdy Opiekun, który decyduje się na pracę w okresie wakacyjnym powinien być przygotowany na tego typu sytuacje i wiedzieć, jak powinien w nich postępować.
1. Planuj i przewiduj z wyprzedzeniem Wszystkie najważniejsze kwestie związane z wyjazdem powinniśmy planować możliwie jak najszybciej, tak aby nie zostawić najważniejszych spraw na sam koniec i tym samym uniknąć niepotrzebnego stresu. Powinniśmy również starać się przewidzieć niektóre kwestie (jak chociażby warunki klimatyczne na miejscu i ich wpływ na zdrowie naszego podopiecznego) i odpowiedni się na nie przygotować.
2. Dopasuj transport do zdrowia Seniora Jeżeli osoba, którą się opiekujesz ma problemy z poruszaniem się, zadbaj o to, aby dostosować kwestie transportu do jego warunków i potrzeb. Dlatego wybierz taką opcję, dzięki której będziecie mogli przewieść wózek inwalidzki, kule lub rollator, a także inny sprzęt medyczny potrzebny do sprawowania opieki w miejscu, w którym będziecie przebywać.
3. Spakuj dokumenty i leki Pamiętaj, aby zabrać ze sobą najważniejsze dokumenty zarówno swoje, jak i podopiecznego. Oczywiście należy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz ubezpieczenie. Warto spakować również kopię dokumentu choroby seniora, aby w razie problemów zdrowotnych móc udostępnić informacje lekarzowi.
Zostaw komentarz
Gotowanie w czasie odbywania zlecenia opieki Osób Starszych jest jednym z podstawowych obowiązków. Opiekunka powinna dostosować swój styl przyrządzania potraw do gustu kulinarnego Seniora i zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W zależności od schorzeń na jakie cierpi Podopieczny trzeba zastosować wskazaną dietę. U Osób Starszych najbardziej sprawdza się dieta lekkostrawna, ze względu na ich ograniczona aktywność ruchową i niskie dzienne zapotrzebowanie energetyczne.
Na co zwracać uwagę przy planowaniu menu Podczas przygotowywania posiłków dla Seniora trzeba zadbać o odpowiedni dobór składników. Zaopatrzenie na jedzenie dla takiej osoby głównie powinno być oparte na świeżych warzywach i owocach, chudym mięsie i rybach, oliwie z oliwek oraz produktach pełnoziarnistych, czyli pieczywie, makaronach i kaszach. Trzeba mieć też na uwadze, aby Podopieczny miał dobrze zbilansowaną dietę, która uzupełni wszystkie jego niedobory i zasili organizm w cenne składniki odżywcze. Należy też zwrócić uwagę na to, że Osoby Starsze często mają problemy mechaniczne z jedzeniem. Trzeba im wtedy przygotowywać takie dania, które pozwolą im na swobodne przełykanie. Świetnie sprawdzą się tu zupy krem, puddingi czy musy owocowe.
Popularne niemieckie potrawy Mówi się, że co kraj to obyczaj, więc i w Niemczech mamy do czynienia z różnorodnością regionalnych potraw. Będąc w pracy u naszych sąsiadów możemy się spotkać z takimi potrawami jak: eintopf (danie jednogarnkowe, odpowiednik naszego gulaszu), himmel und erde (kaszanka na puree z ziemniaków i jabłek), kiełbasa z kapustą, kartoffelsalat (sałatka ziemniaczana), knipp po bremeńsku (danie z kaszy owsianej z mięsem wołowo-wieprzowym), placki ziemniaczane z musem jabłkowym, leberknödelsuppe (bawarska zupa z knedlami z wątróbki). Jeżeli mamy dostęp do internetu z łatwością znajdziemy przepisy na te potrawy.
Inspiracje do gotowania Każda osoba jadąca na zlecenie początkowo ma obawy związane z gotowaniem dla Podopiecznego. Wiadome jest, że ludzie mają różny gust, szczególnie osoby, które są przyzwyczajone do swojej narodowej kuchni. Nierzadko zdarza się jednak, że nasz Podopieczny z chęcią będzie delektował się polskimi przysmakami. Niemcy z reguły przepadają za daniami mięsnymi, więc na pewno trzeba mieć to na uwadze. Najlepiej na początku naszej opiekuńczej drogi poznać preferencje i przyzwyczajenia naszego Podopiecznego. Warto o to zapytać jego rodziny, a także jeśli mamy taką możliwość naszej zmienniczki. Jeżeli Senior ma wskazaną dietę restrykcyjną, opartą na konkretnych składnikach, trzeba pomyśleć nad formą tych potraw tak, aby wyglądały apetycznie i były z chęcią skonsumowane.
Zostaw komentarz
Wielu opiekunów wyjeżdżających do pracy w Niemczech cierpi na obolałe i zmęczone nogi. Trudno się dziwić takiemu stanu rzeczy, zwłaszcza, że większość czasu w ciągu dnia osoby opiekujące się seniorami spędzają w pozycji stojącej. Niewątpliwie najlepszym sposobem na tego typu problemy jest odpoczynek, ale w codziennej pracy Opiekuna nie zawsze mamy na niego odpowiednią ilość czasu. Dlatego trzeba radzić sobie w inny sposób. Przedstawiamy 5 domowych sposobów, które z naszego doświadczenia skutecznie pomagają w eliminowaniu skutków obolałych nóg.
1. Okłady z lodu Wystarczy kilka kostek lodu. Okłady stosujemy na obolałym obszarze przez około 10 do 15 minut, trzymając nogi skierowane ku górze. Aby efekt był zadowalający tego typu czynność powinniśmy stosować kilka razy dziennie. Pamiętajmy przy tym, aby kostki lodu zawinąć w jakąś szmatkę albo ręcznik, tak aby nie doszło do bezpośredniego kontaktu ze skórą, ponieważ może to wywołać odmrożenia.
2. Woda z sodą oczyszczoną Soda oczyszczona to środek, który jest powszechnie stosowany na różnego rodzaju dolegliwości. Świetnie spisuje się również w przypadku obolałych nóg. Do przygotowania takiej kuracji potrzebujemy jedynie około pół szklanki sody oczyszczonej, którą rozpuszczamy w ciepłej wodzie. W tak przygotowanym roztworze moczymy nasze nogi przez około 30 minut.
3. Kąpiel ziołowa z dodatkiem soli bocheńskiej Kolejnym dobrym i przyjemnym sposobem są relaksujące kąpiele przy użyciu olejków eterycznych z dodatkiem ziół i soli bocheńskiej. Tego typu kąpiele posiadają właściwości lecznicze, dzięki czemu mogą zapobiegać wielu problemom bólowym. Dodając sól bocheńską sprawimy, że nasze stopy będą lepiej ukrwione.
4. Masaż przy użyciu oliwy z oliwek Aby zrobić masaż zmęczonym stopom wcale nie potrzebujemy pomocy fizjoterapeuty. Możemy to zrobić sami i efekt będzie zadowalający. Taki zabieg najlepiej wykonać samym wieczorem, kiedy już położymy się do łóżka. Wystarczy rozprowadzić trochę ciepłej oliwy z oliwek na obszarze dotkniętym bólem i przez około 10 minut jednostajnym ruchem masować stopy. Masaże wspomagają krążenie krwi i poprawiają pracę mięśni. Warto z nich korzystać jak najczęściej.
5. Peeling gruboziarnisty Tego typu peelingi stosowane są przez wielu i przynoszą bardzo pozytywne efekty. Są wskazane na napiętą skórę na stopach, szczególnie gdy zaczęły występować nagniotki i modzele powstające zazwyczaj przez niewygodne buty. Peeling, który rozprowadzimy po naszych stopach, delikatnie je masując pomoże pozbyć się zrogowaciałego naskórka i spowoduje znacznie lepsze krążenie krwi.
Zostaw komentarz
Jednym z najważniejszych zadań większości Opiekunów osób starszych jest gotowanie posiłków podopiecznemu. W większości przypadków seniorzy nie posiadają ścisłej diety, dlatego możemy gotować potrawy, które znamy i lubimy. W dzisiejszym tekście na forum, doradzamy Wam, na co powinniście zwrócić uwagę przygotowując codzienne posiłki.
Nie warto iść na łatwiznę Każde danie, które przygotowujemy podopiecznemu powinno być robione przez nas od serca. Wcale nie musimy gotować potraw, które wymagają od nas poświęcenia dużej ilości czasu, ważne żeby, to co robimy było świeże i w miarę możliwości smaczne. Zdarzają się sytuacje, kiedy to leniwy Opiekun podaje coś „na szybko” (np. zupę w proszku) co w konsekwencji powoduje różnego rodzaju konflikty pomiędzy nim, a podopiecznym lub jego rodziną. Nie warto postępować w ten sposób. Zawsze lepszym wyjściem będzie zrobienie czegoś świeżego i prostego, niż kupienie w sklepie gotowych produktów, które nie są ani smaczne ani pożywne.
Regularność kluczowa Jedną z najważniejszych kwestii, o której musimy pamiętać jest regularność w podawaniu posiłków podopiecznemu. Nie możemy doprowadzać do sytuacji, kiedy to senior będzie głodny przez długi okres czasu. Jeżeli tylko zgłosi chęć zjedzenia jakiegoś posiłku powinniśmy zadbać o to, by w miarę możliwości jak najszybciej przygotować mu coś do zjedzenia.
Co gotować? Wszystko oczywiście zależy od tego, czy nasz senior wymaga specjalistycznej diety. Jeżeli tak, to musimy jasno trzymać się określonych wytycznych i gotować potrawy, które będą dla niego odpowiednie. W przeciwnym wypadku mamy szerokie pole do popisu. Zawsze dobrymi daniami dla seniora są potrawy bogate w produkty warzywne z dodatkiem mięsa. Niemcy szczególnie cenią sobie wieprzowinę, więc tego rodzaju mięsa powinniśmy często wykorzystywać jako dodatek do potraw. Ponadto, jeżeli tylko mamy trochę więcej czasu oprócz dania głównego warto także przygotować jakąś zupę, która będzie świetnym uzupełnieniem obiadu. Plusem gotowania zup jest także fakt, iż możemy je odgrzać np. na kolację, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę czasu. W potrawach uważajmy na przyprawy i starajmy się ograniczać ich ilość. Pamiętajmy, że organizm seniora jest znacznie bardziej czuły na tego typu składniki niż osób młodych.
Zostaw komentarz
Koncentracja jest kluczowa w codziennym funkcjonowaniu. Bez niej, nie jesteśmy w stanie odpowiednio wykonywać powierzonych nam zadań. Wśród produktów spożywczych, jakie często spożywamy istnieje kilka, które poprzez zawarte w nich składniki potrafią bardzo dobrze wpływać właśnie na naszą koncentrację. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.
Płatki owsiane Przez wielu ludzi spożywane niemal każdego dnia na śniadanie. W swoim składzie zawierają m.in. sporo węglowodanów, które dostarczają energii naszemu mózgowi, dzięki czemu poprawia się również nasza koncentracja. Ponadto, jedząc płatki owsiane dostarczamy naszemu organizmowi białka, które są budulcem mózgu i odpowiadają za regenerację komórek nerwowych.
Banany i jabłka Banany dostarczają nam przede wszystkim potas i magnez, kolejne dwa bardzo ważne budulce organizmu człowieka. Kiedy mamy ich dużo, nasz mózg pracuje o wiele szybciej, a informacje, które do nas docierają są szybko rozumiane. Z kolei jabłka pobudzają nasz układ nerwowy, dzięki czemu jesteśmy pełni życia i nie odczuwamy uczucia senności przebywając np. w pracy.
Orzechy i nasiona Orzechy i nasiona są bardzo wartościowym elementem diety. Ceni się je głównie z uwagi na dużą zawartość zdrowych tłuszczów i przeciwutleniaczy, które bardzo pozytywnie wpływają na układ nerwowy oraz procesy myślowe człowieka. Jedna garść dziennie tego typu składników będzie wystarczająca, aby uzupełnić potrzebną dawkę zapotrzebowania.
Ryby Ryby są jednym z najlepszych źródeł witaminy D oraz kwasu omega 3, które to odgrywają znaczącą rolę w procesie zapamiętywania. Te składniki ogólnie dobrze wpływają na nasz mózg i w znacznym stopniu poprawiają jego funkcjonowanie.
Zostaw komentarz