Skutki niedoboru snu | MyOpiekunki | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Skutki niedoboru snu | MyOpiekunki

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2020/05/27 12:37:43 (odnośnik)

Skutki niedoboru snu | MyOpiekunki

Niestety, żyjemy w czasach, w których ludzie często wydają mnóstwo pieniędzy na zdrowotne diety, zabiegi upiększające, czy zajęcia sportowe, zapominając, że klucz do zdrowia i piękna jest dostępny zupełnie za darmo i to bez żadnego wysiłku. Jest nim sen, który niestety często jest postrzegamy bardziej jako „przykry obowiązek”, niż ważny aspekt każdego dnia.
Stosunkowo niedawno zaczęto prowadzić badania nad znaczeniem odpowiedniej ilości snu i wszystkie potwierdzają, że chroniczne zaniedbanie tej potrzeby organizmu może mieć przykre skutki, poniżej najważniejsze z nich.
 
Słaba pamięć i koncentracja
Już po jednej nieprzespanej nocy może wystąpić znaczące upośledzenie pamięci. Nie jesteśmy wtedy w stanie jasno myśleć, zmniejsza się też zdolność rozwiązywania problemów.
 
Podwyższony poziom stresu
Niedobór snu podnosi poziom kortykosteronu, hormonu związanego z agresją. Kiedy organizm jest zestresowany, adrenalina przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie krwi, napina mięśnie i spowalnia procesy trawienne. Przewlekły stres może prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych, m.in. bólu głowy, niestrawności, wzrostu niepokoju, depresji i nadciśnienia.
 
Tycie i stan przedcukrzycowy
Niedobór snu może przyczynić się do zwiększania tkanki tłuszczowej (zbyt mała ilość snu wzmaga apetyt), utrudnia też proces zrzucania dodatkowych kilogramów oraz utrzymania idealnej wagi.
 
Osłabiony układ odpornościowy
Badania wskazują związek między rytmem dobowym (naturalnym rytmem czuwania i snu), a aktywnością konkretnych genów, które pomagają wykrywać i zwalczać bakterie oraz wirusy.
 
Przyspieszone starzenie
Niedobór snu prawdopodobnie przyczynia się do przedwczesnego starzenia. Może zakłócać produkcję hormonu wzrostu, dzięki któremu wyglądamy i czujemy się młodziej. Jeśli nie śpimy głęboko i wystarczająco długo, poziom tego hormonu spada.
 
Przyspieszony wzrost zmian nowotworowych
Niedobór snu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Być może to z powodu melatoniny – regulującego sen hormonu uwalnianego przez szyszynkę, która ma właściwości antynowotworowe. Uważa się, że melatonina odgrywa rolę przy hamowaniu rozprzestrzeniania się wielu rodzajów komórek rakowych oraz uruchamianiu ich autodestrukcji.
 
Zwiększone ryzyko chorób serca i śmierci… z każdej przyczyny
Nasz rytm dobowy „kieruje” rytmem biologicznej aktywności wszystkich tkanek i komórek organizmu. Niedobór snu uszkadza zegar, a zaburzenia rytmu dobowego mają wpływ na wszystko – poczynając od upośledzenia snu, przez tycie, po wahania nastroju, choroby układu krążenia oraz wiele innych problemów  zdrowotnych. Dlatego jedną z najprostszych do wykonania i najkorzystniejszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić, jest chodzenie spać o regularnych porach, najlepiej nie później niż o godz. 22.00 i przesypianie 7-9 godzin każdego dnia. 

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1
Przejdź do:
© 2024 APG vNext Commercial Version 5.5