Wpływ ciszy na umysł | MyOpiekunki | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Wpływ ciszy na umysł | MyOpiekunki

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2020/06/04 10:46:54 (odnośnik)

Wpływ ciszy na umysł | MyOpiekunki

W dzisiejszych czasach jesteśmy tak przyzwyczajeni do hałasu, że chwila ciszy często jest dla nas czymś dziwnym, nienaturalnym. Staramy się wtedy wypełnić tę pustkę włączając muzykę albo ulubiony serial. Tymczasem hałas, zwłaszcza ten długotrwały, jest niewątpliwie niebezpieczny dla układu nerwowego, zdrowia oraz ogólnego samopoczucia.
 
Neurolodzy potwierdzają, że głośne dźwięki, nawet do których jesteśmy przyzwyczajeni, są ogromnym obciążeniem dla mózgu. Hałas obciąża organizm, wytrąca z równowagi, zaburza koncentrację, utrudnia relaks i odpoczynek, zmniejsza wytrzymałość psychiczną i wzmacnia nerwowość.
 
Ostatnie badania pokazują, że nawet tzw. „muzyka relaksacyjna” nie jest w stanie odprężyć naszego umysłu tak, jak cisza. Dlatego zbawienny wpływ ma na nas odseparowanie się od otaczających nas bodźców w postaci hałasu. Cisza ma wiele zalet:
- wpiera odbudowę komórek mózgowych – ma to duże znaczenie dla osób chorych na Alzheimera oraz cierpiących na depresję;
- obniża poziom stresu oraz zmęczenia fizycznego i psychicznego – będąc narażonym na ciągły hałas ludzie zmagają się z podwyższonym ciśnieniem;
 
- pobudza umysł –  umysł jest bardziej kreatywny i lepiej funkcjonuje, kiedy oddziałuje na niego mniej bodźców.
Dzięki regularnemu spędzaniu czasu w ciszy i odosobnieniu, odprężającej medytacji i analizowaniu własnego życia można lepiej poznać swój umysł i jego możliwości.

Niestety nie jesteśmy w stanie wyciszyć całego otoczenia, ale jest kilka elementów na które mamy wpływ, np.:
- wyciszenie hałasów w mieszkaniu – wyłączenie radia i telewizji po zakończeniu programu lub audycji, którymi byliśmy zainteresowani. Jeżeli współlokator lubi słychać głośno muzyki, czy TV, warto poprosić go o używanie słuchawek, kiedy zależy nam na ciszy i odpoczynku;
 
- używanie spokojnego, cichego głosu w trakcie rozmowy – głośne mówienie zachęca innych do podnoszenia głosu;
- rozważenie przeprowadzki w razie możliwości, w przypadku zamieszkania w głośnej– narażanie organizmu na bezustanny hałas niesie za sobą poważne problemy zdrowotne;
 
- znalezienie miejsca na odpoczynek – przestrzeni, w którym zawsze można się wyciszyć. Może to być specjalna część w domu, park, las itd.
 
Biorąc pod uwagę jak pozytywny wpływ na nasz mózg ma cisza, warto poświęcić chociaż kilka minut dziennie, aby zniwelować źródła hałasu wokół nas i delektować się spokojem. Rzadko możemy zrobić tak wiele dla naszego organizmu, robiąc tak niewiele.

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1
Przejdź do:
© 2024 APG vNext Commercial Version 5.5