Jak przygotować się do pracy za granicą? | MyOpiekunki | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia
2020/01/16 12:16:38
Forum MyOpiekunki

Jak przygotować się do pracy za granicą? | MyOpiekunki

Jak przygotować się do pracy za granicą?
 
W dzisiejszych czasach rynek pracy nie ogranicza się do granic państwa. Dzięki otwarciu granic ludzie często wyjeżdżają do pracy za granicą zarówno na czas określony jak i z myślą o zamieszkaniu na stałe w nowym kraju. Mimo to, taka decyzja nigdy nie należy do łatwych, dlatego podpowiadamy jak odpowiednio się przygotować i na co zwrócić uwagę aby wyjazd zakończył się powodzeniem.
 
Sprawdzony pracodawca - szukając pracy na własną rękę wszystkie obowiązki związane z przeprowadzką, podpisaniem umowy, ubezpieczeniem są po stronie pracownika. Często też nie ma pewności, czy firma jest uczciwa i czy w rzeczywistości w ogóle istnieje. Obecnie na rynku istnieje wiele agencji  zatrudnienia, które współpracują ze sprawdzonymi firmami i biorą odpowiedzialność za podpisanie umowy oraz oferują wsparcie podczas trwania kontraktu. Takie agencje nie pobierają od pracowników żadnych opłat.
Wybór miejsca – przed wybraniem kraju powinno się dokładnie sprawdzić nie tylko jakie możliwości daje nam praca w konkretnym kraju, ale jak bardzo życie różni się od tego w ojczyźnie. Warto sprawdzić wysokość płacy, przywileje dla pracowników, obowiązki przy przeprowadzce obcokrajowca oraz poziom życia.
Dokumenty – wyjeżdżając za granicę powinno upewnić się, czy dokumenty potwierdzające tożsamość są aktualne. Poruszając się po większości krajów Europy wystarczy ważny dowód osobisty. Jednak aby dokonać niektórych transakcji tj. otwarcie konta w banku, wymagany jest paszport. Innymi przydatnym dokumentem może być prawo jazdy. Nawet nie posiadając samochodu, możemy mieć możliwość skorzystania z pojazdu na miejscu. Przed wyjazdem należy sprawdzić czy jest honorowane w danym kraju. Kolejnym ważnym dokumentem jest EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która zapewnia podstawową opiekę zdrowotną, do której są zobowiązane osoby przebywające na terenie innego kraju. Kartę można wyrobić bezpłatnie w oddziale NFZ w swoim rejonie.
Zakwaterowanie – przed wyjazdem warto upewnić się, czy pracodawca zapewnia zakwaterowanie. Agencje zatrudnienia najczęściej zapewniają pracownikom zakwaterowanie lub pomoc w jego znalezieniu. Często zakwaterowanie jest darmowe albo wymagana jest niewielka dopłata. Jadąc do pracy jako opiekunka osoby starszej zwykle mieszka się w jednym miejscu co podopieczny. Opiekunki mają swój oddzielny pokój i pełen dostęp do mediów (tj. telewizja czy internet)
Znajomość prawa – na terenie EU obowiązujące prawo niewiele różni się od siebie. Są jednak sytuacje w których nieznajomość prawa może nas drogo kosztować. Dotyczy to przede wszystkim ruchu drogowego, limitów prędkości, wyposażenia samochodu, a także znajomości głównych praw pracowniczych, pod warunkiem, że podpisano umowę z zagranicznym, a nie polskim pracodawcą.
Znajomość języka – żeby zdobyć pracę za granicą nie trzeba posługiwać się biegle obcym językiem. Jednak bycie opiekunem osoby starszej jest specyficznym zajęciem, ponieważ zmusza do ciągłej interakcji w obcym języku. Pomimo wymaganego poziomu języka dobrze jest rozwijać umiejętności lingwistyczne i nie ograniczać się tylko do słownictwa dotyczącego obowiązków w pracy. Słownictwo i konstrukcje w zakresie zainteresowań, czy innych sytuacji np. wizyta u fryzjera pomogą nabrać pewności siebie i na pewno zostaną docenione przez osoby, z którymi będziemy mieli kontakt.
Znajomość kultury nowego kraju – ta wiedza pozwoli przybliżyć czego można się spodziewać, dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego stresu. Sprawdzenie informacji na temat kultury i zwyczajów w kraju dokąd wyjeżdżamy pomoże lepiej zrozumieć poznanych ludzi i ich zachowania. Będąc na miejscu polecamy spacerować po okolicy w wolnym czasie. Obserwowanie tubylców w parku, czy barze sprawi, że aklimatyzacja przebiegnie naprawdę szybko.
Rzeczy osobiste – mając ograniczony bagaż warto wziąć pod uwagę jakie produkty są powszechnie dostępne w nowym kraju. Żel pod prysznic, krem do rąk, czy lakier do włosów można kupić w niemal każdym sklepie. Natomiast rzeczy osobiste jak leki, czy kosmetyki hipoalergiczne powinno się wziąć w takiej ilości aby zapas wystarczył na kilka tygodni, do czasu aż pozna się miejsca gdzie można kupić nowe.
Kontakt z bliskimi – znając szczegóły miejsca pracy za granicą warto zostawić te dane swoim bliskim. Mogą okazać się przydatne w razie problemów ze skontaktowaniem się. Dzisiejsza technologia pozwala utrzymywać kontakt z bliskim nawet z zupełnie innej części świata. Dzięki  internetowi i różnym aplikacjom pozwalającym na rozmowy głosowe oraz wizualne wyjazd nie musi oznaczać zerwania relacji z bliskimi.
Pozytywne nastawienie – nie trzeba jechać za granicę, żeby wiedzieć jak ważne jest nastawienie do wykonywania nowej pracy. Nawet w chwilach zwątpienia warto pamiętać, dlaczego tam pojechaliśmy. Pozytywne nastawienie do pracy i ludzi sprawi, że nawet rozłąka z rodziną nie będzie taka straszna.

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

© 2024 APG vNext Commercial Version 5.5