Śmierć podopiecznego – jeden z najtrudniejszych momentów w pracy Opiekuna
Śmierć jest nieuniknionym elementem życia człowieka. Osoby pracujące na co dzień przy osobach starszych niestety mogą mieć z nią do czynienia, kiedy podopieczny w zaawansowanym wieku odchodzi. Jest to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych momentów w tej pracy.
Czy można się przygotować do śmierci podopiecznego? Śmierć podopiecznego może być nagła i niespodziewana, jednak w przypadku osób starszych jest to często proces trwający kilka tygodni, a nawet miesięcy. Czasami, gdy proces odejścia coraz bardziej się zbliża, możemy zauważyć pewne sygnały, które wysyła podopieczny. Zazwyczaj staje się bardziej osłabiony i coraz częściej traci kontakt z rzeczywistością. Można też zauważyć np. zmniejszony apetyt, spadek wagi czy ospałość.
Jak powinniśmy reagować na śmierć? Jeśli wszystko będzie wskazywało na to, że podopieczny umiera, albo jeśli zdarzy się, że to my zauważamy śmierć seniora, powinniśmy jak najszybciej powiadomić pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112. W następnym kroku musimy zawiadomić rodzinę seniora o zaistniałej sytuacji, a także koordynatora naszego zlecenia. Kiedy już przybyły na miejsce lekarz pogotowia stwierdzi zgon, rodzina podopiecznego powinna skontaktować się z zakładem pogrzebowym i załatwić wszelkie potrzebne formalności. Firma, z którą wyjechaliśmy powiadomi nas o tym, kiedy możemy powrócić ze zlecenia do domu.
Trudny moment, którym nie powinniśmy się załamywać Przede wszystkim każdy opiekun po stracie podopiecznego, może odczuwać przygnębienie i poczucie straty – jest to normalna i naturalna reakcja. Nie warto jednak dopuszczać do siebie negatywnych emocji, takich jak poczucie winy. Najważniejsze, by pozwolić odejść podopiecznemu z godnością, zachowując o nim dobre wspomnienia.
Załączony obraz(s)