6 faz choroby Alzheimera | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

6 faz choroby Alzheimera

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2018/09/13 13:45:45 (odnośnik)

6 faz choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera objawia się problemami z pamięcią, bardzo częstymi zmianami nastroju, trudnościami w wykonywaniu zadań życia codziennego, zaburzeń orientacji, a także problemami z mową. Do dziś nie udało się opracować skutecznego leku na to schorzenie, które dotyka głównie osoby po 65 roku życia. Dziś przedstawimy Wam fazy rozwoju tej choroby.
 

Faza pierwsza

Pierwsze objawy zapominania. Osoba cierpiąca na Alzheimera zaczyna popełniać drobne błędy, zapomina o różnych rzeczach. Na tym etapie ciężko zauważyć, że są to początkowe symptomy rozwijającej się choroby.

Faza druga 

Łagodne zaburzenia poznawcze – chory zaczyna mieć problemy poznawcze i kłopoty z pamięcią, może gubić rzeczy lub zapominać gdzie je odłożył; pojawiają się problemy z przypominaniem nazwisk znajomych osób oraz pierwsze trudności w komunikacji.

Faza trzecia

Pierwszy etap choroby Alzheimera – rozwijają się problemy z pamięcią u chorego. Często myli lub zapomina imiona najbliższych, pojawiają się problemy z przypominaniem nazw przedmiotów oraz innych słów. Nastrój takiej osoby zaczyna się często zmieniać, trudno jej zapanować nad emocjami i może wybuchnąć złością w każdej chwili. Nielogiczne i urywane zdania wypowiadane przez chorego to pierwsze poważne problemy komunikacyjne.

Faza czwarta

Chory zaczyna mylić chronologiczność wydarzeń sprzed lat, mimo to pamięta je dobrze. Zapomina jednak, co działo się przed chwilą. W tej fazie nasilają się zmiany nastrojów takiej osoby, trudno przewidzieć jak zareaguje na cokolwiek. Bardzo często można usłyszeć o sytuacjach, gdy podopieczny oskarża opiekunkę o kradzież, podczas gdy sam odłożył konkretną rzecz w inne miejsce i nie pamięta o tym. Jest to faza, w której zaczynają pojawiać się pierwsze problemy z poruszaniem się. Podopieczny zaczyna poruszać się niezdarnie, jego ruchy są chwiejne, porusza się powoli. Codzienne czynności sprawiają mu coraz więcej możliwości.

Faza piąta

Na tym etapie chorujący potrzebuje pomocy przy wszystkich czynnościach życia codziennego, nie rozpoznaje najbliższych osób. Senior nie potrafi sam wstać, potrzebuje pomocy przy poruszaniu się, jedzeniu i innych czynnościach. Pojawia się problem z inkontynencją. Podopieczny nie reaguje na to, co do niego mówi opiekunka, sam tworzy niezrozumiałe zdania oraz powtarza pojedyncze słowa.

Faza szósta

Ostatni etap choroby – to ciężkie otępienie, chory wydaje jedynie pojedyncze dźwięki. Jego serce i inne organy mają słabszą wydolność, co prowadzi do śmierci.

Załączony obraz(s)


Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5