Co w przypadku, kiedy jesteśmy świadkami wypadku samochodowego w Niemczech? | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Co w przypadku, kiedy jesteśmy świadkami wypadku samochodowego w Niemczech?

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2018/06/26 10:52:55 (odnośnik)

Co w przypadku, kiedy jesteśmy świadkami wypadku samochodowego w Niemczech?

Jeżeli kiedykolwiek, przebywając za granicą, zostaniemy świadkami wypadku drogowego, dobrze byłoby wiedzieć jak prawidłowo postępować w takiej sytuacji, by nie narazić siebie i innych uczestników zdarzenia na dodatkowe niebezpieczeństwo. Kolizja czy wypadek za granicą to rzeczywiście bardzo trudna i podwójnie dla nas stresująca sytuacja. Oprócz stresu związanego z samym wypadkiem dochodzą jeszcze ograniczone możliwości komunikacyjne, bo najczęściej nie znamy języka, w którym trzeba będzie wypełnić papiery czy przedstawić policji swoją wersję zdarzenia, nie wiemy gdzie zadzwonić po pomoc drogową, gdzie jest najbliższy warsztat. W związku z tym przygotowaliśmy kilka porad.
 

1. Zachowaj względny spokój.

Najważniejsze w takich sytuacjach jest zachowanie spokoju. I choć w niektórych przypadkach nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać, to mimo wszystko musimy jak najszybciej doprowadzić siebie do porządku i opanować negatywne emocje, jakie będą nam towarzyszyły. Nie możemy działać w przerażeniu i panice, bo narazimy poszkodowanych na dodatkowe niebezpieczeństwo.

2. Zabezpiecz miejsce wypadku.

Na początku należy jak najszybciej ocenić na ile poważna jest sytuacja i zastanowić się nad działaniami, jakie powinniśmy podjąć. W pierwszej kolejności pamiętajmy o ruchach zapobiegawczych, a więc: światłach awaryjnych i kamizelkach odblaskowych. Następnie należy ustawić trójkąt ostrzegawczy na około 100 metrów. Kolejną czynnością będzie sprawdzenie stanu poszkodowanych i udzielenie im pierwszej pomocy.

3. Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym.

Jak już wykonamy podstawowe kroki, które opisaliśmy w punkcie drugim, możemy zająć się poszkodowanymi. W pierwszej kolejności należy sprawdzić na ile poważne są obrażenia uczestników zdarzenia. Gdy zachodzi taka potrzeba (np. istnieje zagrożenie zapalenia się pojazdu), wtedy musimy ewakuować osoby ranne w bezpieczne miejsce i tam rozpocząć czynności z zakresu pierwszej pomocy. W międzyczasie powinniśmy zadzwonić pod numer 110 albo 112 i wezwać służby ratunkowe. W najgorszej sytuacji, a więc kiedy widzimy, że wśród uczestników są ofiary śmiertelne, wtedy nie powinniśmy niczego ruszać i zaczekać na przyjazd policji.

4. Sporządź odpowiednią dokumentację.

Kiedy już opatrzymy rannych i stwierdzimy, że ich stan jest stabilny oraz nie występuje ryzyko zagrożenia życia, wtedy powinniśmy zająć się sprawami związanymi ze sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji powypadkowej. W pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z dokumentami uczestników wypadku, a także rejestracją samochodów, ubezpieczeniem oraz numerem polisy. Następnie powinniśmy spisać odpowiedni protokół, w którym zawrzemy informacje typu: miejsce i czas wypadku, osoby biorące w nim udział, datę, numery samochodów i ogólny opis zdarzenia. Dobrze będzie, jeśli uwzględnimy także świadków, którzy znaleźli się na miejscu.

5. Wykonaj zdjęcia z miejsca zdarzenia.

Oprócz samej dokumentacji niezwykle pomocną rzeczą będą również zrobione przez nas zdjęcia. Należy przede wszystkim sfotografować uszkodzone pojazdy, ślady hamowania na jezdni, jak i miejsce, w jakim dokonało się zdarzenie. Dobrze byłoby, gdyby fotografie zostały zrobione z kilku różnych ujęć.
 
Jeśli chcesz znać więcej przydatnych porad przy wyjeździe do Niemiec, to regularnie zaglądaj na nasze Forum Opiekunek Osób Starszych.
post edytowany przez: MyOpiekunki - 2019/04/11 14:16:24

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5