Dyskryminowanie Seniorów
Osoby starsze to grupa społeczna mocno narażona na ataki z różnych stron. Wiąże się to z błędnym wyobrażaniem sobie starości przez inne osoby, niekoniecznie przez ludzi młodych, jak to jest często uogólniane. Całości negatywnego oddźwięku dodaje tzw. kult młodości, który jest szeroko eksponowany przez media głównego nurtu.
Dyskryminacja negatywna Mało powszechny w naszym kraju termin „Ageizm” to nic innego jak dyskryminowanie drugiego człowieka ze względu na jego zaawansowany wiek. Dotyczy głównie ludzi w wieku senioralnym, choć nie tylko. Samo pojęcie porusza trudny temat nierównego traktowania i kierowania się stereotypami w stosunku do seniorów oraz założeniem, że ludzie starsi nie są w stanie spełniać niektórych ról społecznych. Jednym z podstawowych fundamentów, na którym opierają się tego typu przekonania jest zły stan zdrowia ludzi starszych i częsty brak samodzielności w życiu codziennym.
Dyskryminacja pozytywna Co ciekawe, istnieją również formy dyskryminacji seniorów, które zaliczamy do pozytywnych działań. Z dyskryminacją pozytywną możemy spotkać się np. przy systemie zniżek korzystając z instytucji kultury. Jednak mimo wszystko bardziej powszechna i dotkliwa w skutkach jest dyskryminacja negatywna, z którą powinniśmy walczyć.
Walka zaczyna się od świadomości Aby móc skutecznie eliminować z życia społecznego tego typu zachowania trzeba najpierw uświadomić ludzi, że problem istnieje i w swej skali wbrew pozorom jest duży. Wielu z nas niestety bagatelizuje go, twierdząc, że jest on mało powszechny. Dlatego powinniśmy podejmować działania, które w jednoznaczny sposób będą sprzeciwiały się tego typu uprzedzeniom.
Załączony obraz(s)
