Jak karmić osoby starsze?
Podstawowe zasady karmienia seniorów
Poprawny sposób odżywiania osoby starszej i chorej jest często dużym wyzwaniem dla każdego opiekuna. Niewłaściwe podejście do kwestii żywienia osoby w podeszłym wieku może powodować u niej złe samopoczucie, niezadowolenie, a czasami nawet prowadzić do konfliktów. Zatem w jaki sposób powinniśmy karmić naszych podopiecznych? Przedstawiamy kilka rad, z których można skorzystać.
Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania posiłku?
Przygotowując konkretne danie dla osoby starszej, przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by posiłki zawierały dużo witamin i minerałów. Produkty, które kupujemy powinny być świeże, a w przypadku np. owoców i warzyw – również dobrze umyte. Starajmy się dobierać wyroby sprawdzone i takie, które zawierają jak najmniej szkodliwych substancji. W tym celu czytajmy skład każdego produktu przed dokonaniem zakupu. Zwróćmy także uwagę na ile nasz chory jest samodzielny i czy może gryźć i odgryzać. W przypadku np. mięsa nie krójmy na bardzo drobne kawałki. Osobie normalnie żującej nie ułatwia to jedzenia, wręcz przeciwnie - drobne kęsy nie tworzą masy na całą buzię, dlatego może dojść do zakrztuszenia.
Najważniejsze zasady podczas karmienia seniorów
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie każdy senior jest na tyle chory, iż wymaga od nas pełnego karmienia. Ogromnym błędem niektórych opiekunów jest założenie od początku, że to on powinien karmić swojego podopiecznego. Zamiast tego, starajmy się określić stan osoby, którą mamy pod ręką, a dopiero później – po konsultacji z nią – zastanówmy się na ile konieczny jest nasz udział przy podawaniu jedzenia. Czasami wystarczy tylko nasza sporadyczna pomoc. Pamiętajmy, że każdy, nawet najmniejszy ruch w przypadku osób w podeszłym wieku ma znaczenie, ponieważ pozwala utrzymać pamięć mięśniową.
Zadbajmy o poprawną pozycję podopiecznego. Najlepsza jest oczywiście siedząca, natomiast w przypadku, gdy nie jest ona do końca możliwa, starajmy się w miarę możliwości ułożyć chorego w sposób pozwalający na swobodne przełknięcie pokarmu.
Kolejną ważną kwestią jest to, by podawanie posiłków seniorom odbywało się każdego dnia o mniej więcej stałych porach. Przede wszystkim jest to istotne w przypadku osób, które cierpią na demencję. Takie postępowanie pozwala wzbudzić w nich poczucie bezpieczeństwa i poprawia funkcjonowanie żołądka.
Ponadto, jeśli karmimy osobę chorą, to powinniśmy usiąść na jej wysokości, a nie być ponad nią oraz nie powinniśmy zagadywać chorego, by nie doprowadzić do zachłyśnięcia. Zachowajmy przy tym cierpliwość i w żaden sposób nie popędzajmy podopiecznego, który może mieć problemy z przełykiem.
Stwórzmy apetyczny klimat
Stosując powyższe zasady dajmy poczuć naszemu podopiecznemu, że jesteśmy dla niego dobrym wsparciem. Zadbajmy o wysoką jakość przygotowywanych dań, a więc o odpowiednią ich konsystencję i wygląd. Nakryjmy stół świeżym obrusem, a w tle włączmy przyjemną muzykę. Całość dopełnijmy uśmiechem i miłymi słowami zachęty, by wzbudzić w seniorze jeszcze większy apetyt.
post edytowany przez: MyOpiekunki - 2018/08/14 08:22:08