Jak opiekować się Seniorem cierpiącym na stwardnienie rozsiane? | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Jak opiekować się Seniorem cierpiącym na stwardnienie rozsiane?

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2019/02/07 12:03:51 (odnośnik)

Jak opiekować się Seniorem cierpiącym na stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane to jedna z najgorszych chorób, na które cierpią osoby w podeszłym wieku. W skrajnych przypadkach schorzenie to może doprowadzić nawet do śmierci, a w ciągu kilku lat niszczy organizm chorego, powodując kalectwo. Czym jest stwardnienie rozsiane i jak możemy pomóc osobom dotkniętym tą okropną chorobą? Postarajmy się przez chwilę zastanowić nad tą kwestią.
 

 
Charakterystyka choroby
 
Tak naprawdę przyczyny występowania stwardnienia rozsianego wśród osób chorych nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że jest to choroba przewlekła o charakterze autoimmunologicznym. Najprościej mówiąc, oznacza to, że organizm chorego sam atakuje swoje własne komórki, powodując tym samym ich niszczenie. Schorzenie może przybierać poziom łagodny albo złośliwy. Jeżeli chodzi o poziom łagodny, to mamy z nim do czynienia, kiedy w ciągu 15 lat choroby, nie dochodzi do całkowitej niewydolności układu nerwowego. Natomiast o poziomie złośliwym mówimy, gdy w ciągu zaledwie kilku lat osoba chora traci możliwość samodzielnego poruszania się.
 
Objawy choroby
 
Przedstawiamy najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na to, że Senior cierpi na stwardnienie rozsiane:
- zawroty głowy,
- problemy ze wzrokiem (podwójne widzenie, pogorszenie wzroku w jednej lub w obu gałkach ocznych),
- narastające przygnębienie i stany depresyjne,
- zaparcia i problemy przy oddawaniu moczu,
- problemy przy poruszaniu się, osłabienie kończyn.
 
Jak możemy pomóc osobie chorej?
 
Pomimo tego, że jeszcze nie wynaleziono skutecznego lekarstwa, które pomogłoby w całkowitym wyleczeniu choroby, istnieją sposoby, dzięki którym możemy pomóc choremu w częściowym zniwelowaniu skutków ubocznych. Jedną z najlepszych form pomocy są proste ćwiczenia rehabilitacyjne, które możemy wykonywać z podopiecznym. Pomagają rozluźnić mięsnie i powodują lepsze krążenie krwi w całym ciele. Kolejną istotną rzeczą jest pomoc w poruszaniu się oraz karmienie Seniora. Niewątpliwie dużym wsparciem będzie również utrzymanie higieny intymnej.

Załączony obraz(s)


Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5