Jak opiekować się seniorem cierpiącym na astmę? | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Jak opiekować się seniorem cierpiącym na astmę?

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2019/06/13 12:39:26 (odnośnik)

Jak opiekować się seniorem cierpiącym na astmę?

Astma jest chorobą nieuleczalną, lecz można ją tak kontrolować, żeby nie stanowiła obciążenia dla chorego i jego bliskich na co dzień. Ważne jest, aby dokładnie stosować się do zaleceń lekarskich i nie zaniedbywać kwestii zażywania leków. Chorych na astmę cały czas przybywa, a głównym czynnikiem wpływającym na powstawanie schorzeń układu oddechowego jest zanieczyszczenie powietrza.
 

 
Na co zwrócić uwagę w czasie opieki nad Seniorem-astmatykiem?
 
Podczas gdy nasz Podopieczny jest chory na astmę trzeba przede wszystkim monitorować czy oddycha prawidłowo i bez żadnych trudności. Objawy tej choroby mają jednak charakter napadowy, ataki kaszlu czy duszności występują zwłaszcza nad ranem i w nocy. W takiej sytuacji należy bezwzględnie zająć się chorym, pomóc mu na przykład w przybraniu właściwej pozycji czy podaniu leków. Przy opiece nad taką osobą potrzebujemy bezwzględnie zapoznać się z informacjami na temat chorego od jego lekarza prowadzącego lub pielęgniarki. Głównie chodzi tu o ustalenie konkretnego trybu postępowania w przypadku napadu astmy czy unikaniu narażenia na czynniki ryzyka.
 
Jak zniwelować ryzyko wystąpienia ataków astmy u Seniora?
 
Przede wszystkim należy obserwować co się dzieje w otoczeniu Osoby Starszej. Astmatycy są mocno narażeni środowiskowo na cząsteczki i substancje, które podrażniają drogi oddechowe. Dużą uwagę trzeba zwrócić na alergeny, które są najmocniejszym zapalnikiem do zaostrzenia się objawów choroby. Przykładami takich alergenów są: kurz domowy, pyłki roślin, roztocza, pleśnie i grzyby, sierść zwierząt domowych, substancje chemiczne używane np. podczas sprzątania, a także dym tytoniowy czy kominkowy. Należy więc zadbać o to, żeby Senior chory na astmę miał dobrze odkurzone mieszkanie i zapewniony stały dopływ świeżego powietrza.
 
Jak pomóc Osobie Starszej, by skuteczniej leczyć astmę?
 
Ważna jest prawidłowa dieta i niedopuszczenie do zwiększenia masy ciała. Osoby z nadwagą i otyłe zwykle mają cięższy przebieg choroby, który wiąże się z pogorszeniem parametrów oddechowych i większą częstością występowania świszczącego oddechu. Opiekunka powinna starać się serwować posiłki o stałych porach i pilnować czy Podopieczny nie ma dostępnych innych źródeł nadprogramowego jedzenia. Poza tym należy przypominać choremu o przyjmowaniu leków, nie ograniczać go ruchowo jeżeli jest zdolny do podejmowania aktywności oraz stosować się do zaleceń lekarskich.
post edytowany przez: MyOpiekunki - 2019/06/13 12:53:19

Załączony obraz(s)


Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5