Kiedy życie przestaje cieszyć… Depresja – główny problem zdrowotny seniorów
W społeczeństwie panuje przekonanie, że starsze osoby mogą być smutne i przygnębione. Nie jest to jednak normalny stan rzeczy. Znaczny odsetek ludzi w podeszłym wieku doświadcza depresji. Jest to jeden z głównych problemów u osób po 65. roku życia. Choroba ta jest poniekąd wyzwaniem (zarówno dla lekarzy, jak i dla osób opiekunów), ponieważ jej przebieg wygląda zupełnie inaczej niż u młodych ludzi. Tak, jak każda inna choroba, depresja wymaga leczenia. Nieleczona stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia - może doprowadzić do prób samobójczych (badania statystyczne wykazują, że problem dotyczy głównie mężczyzn). Choć zaburzenia depresyjne u seniorów zachodzą często, pozostają nierozpoznane i nieleczone. Uznaje się, że objawy depresyjne są nieodłącznym elementem procesu starzenia się. Nic bardziej mylnego.
Dlaczego osoby po 65. roku życia mają skłonność do popadania w depresję? Wiążą się z tym trudności, które przynosi im życie w tym okresie. Przede wszystkim:
- śmierć bliskich osób, współmałżonka czy partnera życiowego;
- zaburzenia słuchu, wzroku;
- zmniejszenie sprawności ruchowej;
- niskie wykształcenie;
- konieczność rezygnacji z życia zawodowego;
- zły stan finansowy;
- poczucie samotności, izolacja od ludzi;
- leki przyjmowane na inne zaburzenia;
- choroby somatyczne, a czasem nawet występowanie kilku jednocześnie (m.in. zaburzenia pracy serca, niewydolność fizyczna, choroby płuc, cukrzyca, udary mózgu, nowotwory, choroby tarczycy, wątroby itd.);
- nietrzymanie moczu i inne niesprawności związane z wiekiem.
Istotnym czynnikiem, który sprzyja zachorowaniu na depresję jest wiek – im człowiek starszy, tym bardziej podatny na depresję. Co ciekawe, osoby po 65. roku życia są szczególnie narażone, jeśli depresja dotknęła kogoś z rodziny. U seniorów trwa dłużej niż u osób młodych, dodatkowo wydłuża też czas powrotu do zdrowia po innych przebytych chorobach.
Depresja wpływa niekorzystnie na przebieg i rezultaty leczenia wcześniej wspomnianych chorób somatycznych. Przyczynia się do pogorszenia i tak nie najlepszej jakości życia osób w podeszłym wieku.
W związku z powyższym, bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie depresji oraz szybkie podjęcie leczenia.
Niestety, u seniorów depresja jest często mylona z otępieniem, a to duży błąd. Rodzina lub opiekunowie osób starszych powinni bacznie obserwować ich zachowanie, by w razie potrzeby móc szybko zareagować.
Załączony obraz(s)