Opieka nad Seniorem niewidomym | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Opieka nad Seniorem niewidomym

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2019/05/14 11:11:54 (odnośnik)

Opieka nad Seniorem niewidomym

Jedną z najcięższych chorób wśród osób w podeszłym wieku, którymi zajmują się Opiekunowie osób starszych jest niedowidzenie lub ślepota. Opieka nad człowiekiem niewidomym jest szczególnie trudna i w wielu codziennych czynnościach znacznie różni się od podstawowej pomocy osobie widzącej. Musimy pamiętać, że opiekując się osobą niewidomą, stajemy się jej oczami. Poniżej staramy się przedstawić najważniejsze punkty, które mogą Wam pomóc w sytuacji wyjazdu na takie zlecenie.
 

 
Szkoła życia dla samego Opiekuna
 
Trudno jest tak naprawdę wyobrazić sobie, przez co przechodzi człowiek, który nie ma możliwości oglądania otaczającego go świata. Pomimo tak ciężkiego doświadczenia choroby, osoby niewidome często są pogodni, uśmiechnięci i potrafiący cieszyć się życiem. To wszystko sprawia, że opieka nad takimi Seniorami jest pewnego rodzaju szkołą życia dla Opiekuna.
 
Komunikacja z osoba niewidomą jest kluczowa
 
Na zlecenia, w których do opieki jest osoba niewidoma poszukiwani są Opiekunowie z dobrą lub bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż komunikacja słowna z Podopiecznym jest w tym wypadku kluczowa. Musimy poprawnie przekazywać komunikaty osobie, która nie widzi, aby odpowiednio wytłumaczyć jej konkretne czynności, które ma wykonać lub które my będziemy wykonywać. Na dole najważniejsze punkty, na które musimy zwrócić uwagę w komunikacji z niewidomym Podopiecznym.
 
- Starajmy się dokładnie opisywać niewidomemu to, czego nie widzi. W swoich opisach zwracajmy uwagę, aby mówić wolno i konkretnie. W przypadku, gdy coś jest niezrozumiałe, starajmy się dopowiedzieć o co nam chodzi.
 
- Bezpieczeństwo przede wszystkim. Dlatego informujmy Podopiecznego o przedmiotach, które stoją mu na drodze podczas poruszania się lub wykonywania innych czynności ruchowych.
 
- W zależności od ustaleń, pomagajmy Seniorowi przy codziennych czynnościach takich jak: mycie, karmienie, toaleta. Niektóre z nich mogą być dla Podopiecznego krępujące, dlatego starajmy się wytłumaczyć mu, że ma pełne zrozumienie z naszej strony.
 
- Jeżeli niewidomy Senior tego wymaga, kierujmy jego dłonie na przedmioty, których chce użyć. Przykładowo, jeżeli np. chce otworzyć drzwi, połóżmy jego rękę na klamce.
 
- Wychodząc wspólnie z domu zachowajmy szczególną ostrożność. Przechodząc np. przez pasy bezpieczeństwa pomóżmy Podopiecznemu bezpiecznie znaleźć się po przeciwnej stronie jezdni.
 
- Idąc z Podopiecznym pamiętajmy, że to my musimy zawsze być z przodu, krok przed, tak aby mógł on unikać przeszkód, które znajdą się na jego drodze.
 
- W przypadku tego schorzenia, bardzo dobrym i zalecanym rytuałem jest odkładanie przedmiotów zawsze na te same miejsca. Pomoże to osobie niewidomej w sięganiu po nie, bez naszej pomocy.
 
Oczywiście osoby, które są niewidome od urodzenia lub od długiego czasu najczęściej bardzo dobrze funkcjonują samodzielnie, zwłaszcza w domu, który dobrze znają. Nie potrzebują wtedy tak dużej pomocy przy przemieszczaniu się, czy korzystaniu z codziennych przedmiotów, a jedynie większej ostrożności przy typowych czynnościach opiekuńczych. Stan i możliwości niewidomego Podopiecznego na pewno dokładnie przedstawi nam agencja, czy pośrednik lub rodzina Seniora. Do tych wskazówek należy wtedy dostosować niesioną opiekę.

Załączony obraz(s)


Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5