Wielkanoc w Niemczech | MyOpiekunki | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Wielkanoc w Niemczech | MyOpiekunki

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2020/04/02 13:46:57 (odnośnik)

Wielkanoc w Niemczech | MyOpiekunki

Wielkanoc w Niemczech
 
Święta wielkanocne w 2020 r. będą szczególne. Epidemia  koronawirusa sprawiła, że większość z nas spędzi je samotnie albo w gronie domowników, często oczywiście z Podopiecznym. Dzięki dzisiejszej technologii możemy jednak pozostać w bliskim kontakcie ze znajomymi i bezpiecznie spędzić ten czas. Chcąc utrzymać atmosferę Świąt pragniemy przybliżyć Wam tradycje i zwyczaje wielkanocne w Niemczech, których niestety nie będziemy mogli doświadczyć przez wprowadzone środki bezpieczeństwa.
 
Niedziela Palmowa (Palmsonntag)
W Polsce, wielkie przygotowania do Wielkanocy zaczynają się w Niedzielę Palmową, którą ciężko sobie wyobrazić bez przyniesienia palmy (kupionej lub samodzielnie zrobionej) do kościoła. U naszych sąsiadów podobna tradycja pielęgnowana jest jedynie w Bawarii. Co więcej, Bawarczycy robią swoje palmy samemu. Takie palmy nie są tak kolorowe, jak te nasze. Składają się głównie z gałązek bukszpanu i bazi, ozdobione są wstążkami, bibułą, czy kolorową tasiemką.
 
Wielki Czwartek (Gründonnerstag)
Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od koloru szat liturgicznych noszonych tego dnia przez księży do XVI wieku. Obecnie tego dnia maluje się jajka na zielono, przystraja dom zielonymi gałązkami (również na zewnątrz). W wielu regionach obowiązuje zwyczaj zjedzenia czegoś zielonego, np. szpinak, sałata, czy szczypiorek.
 
Wielki Piątek (Karfreitag)
Zwany często „Cichym Piątkiem” (Stiller Freitag). W Niemczech jest to dzień wolny od pracy. W kościołach zakrywa się figury świętych czarnymi całunami, a odkryte zostaje tylko czternaście stacji Drogi Krzyżowej, przed którymi kolejno modlą się wierni. W Niemczech nie obowiązuje post ścisły, jak w polskiej tradycji.
 
Wielka Sobota (Karsamstag)
W Wielką Sobotę w Niemczech nie święci się pokarmów, ale podobnie jak w Polsce przed kościołami katolickimi rozpala się ognisko (Osterfeuer). Ogień jest nieodłącznym symbolem Wielkanocy. Wielkanocne ognie płoną zwykle w Wielką Sobotę, ale w niektórych regionach dopiero w Niedzielę lub Poniedziałek Wielkanocny. W Lügde (Nadrenia Północna-Westfalia) zapala się specjalne Koła Wielkanocne (Osterräderlauf), które następnie są staczane z Wielkanocnej Góry.
 
Wielkanoc (Ostern)
W kościele odsłonięte są już figury świętych, pojawiają się świece i kwiaty; odbywa się rezurekcja. Świętowanie w Niemczech, podobnie jak w Polsce, rozpoczyna się od mszy w kościele, po której domownicy siadają wspólnie do uroczystego śniadania. Na wielkanocnym stole w towarzystwie poświęconych świec znajdują się przede wszystkim jajka, wędliny, kiełbasa, biały ser, pasztety, sernik. W Wielkanoc ludzie dają sobie w prezencie czekoladowe jajka i zające. Wiele osób przynosi do domu zielone gałązki i upiększa je wiosennymi kwiatami i innymi dekoracjami.
Niewątpliwie najpopularniejszym symbolem Wielkanocy w Niemczech jest Zajączek Wielkanocny (Osterhase). To on odpowiada za schowanie słodkich prezentów w domu i ogrodzie, które później najmłodsi muszą znaleźć. Szukanie czekoladowych jajek w Niedzielę Wielkanocną jest dosyć mocno zakorzenioną w Niemczech tradycją. Rozpoczął ją nikt inny, jak sam Johann Wolfgang Goethe.
Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag)
Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) w Niemczech jest świątecznym dniem, w który na ogół odwiedza się rodziny. W kościołach nie ma szczególnych obrzędów, poza mszą. Jedynie w Traunstein (w Bawarii) wierni biorą udział w konnej procesji św. Jerzego, mająca na celu poświęcenie koni i bydła. Tradycja przyciąga tysiące gości z okolicy i nie tylko. Jeźdźcy i konie ubrani są w historyczne kostiumy. Przewodniczący procesji nosi zbroję rycerską, a pozostali skórzane spodnie i białe koszule, kamizelki. Główną postacią jest św. Jerzy – patron marszu, który jedzie na jednym z koni. Obrzędowi towarzyszy również „taniec mieczy” w Traunstein, którego tradycja pochodzi z XVI wieku.

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1
Przejdź do:
© 2024 APG vNext Commercial Version 5.5