Wygraj walkę z nadciśnieniem
Co jest przyczyną nadciśnienia? Nałogi, brak aktywności fizycznej, stres, niewłaściwa dieta, otyłość. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nadciśnienie jest jedną z głównych przyczyn zgonów. Co ciekawe, wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z własnej choroby! Dopiero powikłania - takie jak choroby serca, miażdżyca, niewydolność nerek – skłaniają do działania. Przeciwdziałać nadciśnieniu można nie tylko lekami. Znamy kilka niezawodnych, a ponadto naturalnych sposobów na obniżenie nadciśnienia tętniczego.
1. Po pierwsze – ogranicz sól. Dzienna norma dla osób chorych wynosi pół łyżeczki soli i nie powinna być przekraczana. Nie dosalaj potraw, spożywaj mniej gotowych, sklepowych produktów. Ogranicz produkty przetworzone, takie jak jedzenie w puszce, konserwy, słone przekąski – chipsy, paluszki, solone orzeszki, krakersy itp.
2. Więcej się ruszaj. Nawet codzienne 30-minutowe spacery pomagają pompować krew twojemu sercu. Potraktuj spacer jako relaks – co jakiś czas zwolnij lub zatrzymaj się i weź kilka głębokich oddechów. To dotleni organizm i pomoże zmniejszyć poziom hormonów stresu, które również przyczyniają się do nadciśnienia.
3. Jedz więcej czosnku. Wspaniale podkreśla smak potraw, a ponadto – jest to naturalny antybiotyk. Badania naukowe dowodzą, że skutecznie reguluje ciśnienie krwi, obniża je i zapobiega zawałowi serca.
4. Kontroluj swoją wagę. Najczęściej problem nadciśnienia dotyczy osób z otyłością. Nadwaga sprawia, że serce i cały układ krążenia ma dużo więcej pracy do wykonania, a to jest bezpośrednią przyczyną nadciśnienia. Jeśli zrzucisz parę zbędnych kilogramów, ulżysz swojemu organizmowi. Otyłość sprzyja rozwojowi chorób takich jak bezdech senny, który powoduje wybudzanie się w nocy – a co za tym idzie, nieefektywny sen. Zmęczenie wpływa na wzrost ciśnienia.
5. Ogranicz cukier lub całkowicie wyeliminuj go z diety. Obciąża trzustkę, wpływa na nadprodukcję insuliny i kwasów żołądkowych. Nadmiar cukru w organizmie to jedna z przyczyn powstawania nadciśnienia. Nie wyobrażasz sobie herbaty bez dwóch łyżeczek cukru? Postaraj się ograniczać go stopniowo. Najpierw słodź jedną łyżeczkę codziennie przez tydzień, później zrezygnuj ze słodzenia w ogóle. Pamiętaj, że cukier jest wszędzie – w owocach, warzywach, przekąskach, gotowych produktach. Każdego dnia znacznie przekraczamy normę spożycia i tak naprawdę uzależniamy się od niego. Po odstawieniu cukru możesz bardzo odczuć jego brak, jednak najgorsze są pierwsze dwa tygodnie. Później nasze kubki smakowe przyzwyczajają się a dodatkowo odbierają jeszcze więcej innych smaków!
6. Postaraj się ograniczyć stres. Długotrwały stres przyczynia się nie tylko do nadciśnienia tętniczego, ale również do rozwoju takich chorób jak cukrzyca, otyłość, chorób serca, płuc i wiele innych. W pierwszej kolejności postaraj się znaleźć przyczynę stresu – czy to jest konkretna osoba, sytuacja finansowa, a może za duże wymagania stawiane samemu sobie? Spróbuj opracować strategię radzenia sobie z problemem. Postaraj się zdystansować i odpuszczać, nie brać wszystkiego bardzo do siebie. Pamiętaj, żeby każdego dnia znaleźć przynajmniej pół godziny na relaks.
7. Jedz gorzką czekoladę – zawiera antyoksydanty i flawonoidy, które uelastyczniają naczynia krwionośne i pomagają zapobiegać ich skurczom. Pamiętaj, by wybierać czekoladę z zawartością kakao minimum 70%.
8. Nie pal papierosów – zawarta w nich nikotyna pobudza mózg, wtedy wydziela się większa ilość adrenaliny, która zwęża tętnice i pobudza serce do szybszej pracy. Jest to bezpośrednią przyczyną nadciśnienia tętniczego. Dym tytoniowy zawiera również substancje, które uszkadzają ściany tętnic.
9. Banany, kiwi, grejpfruty, awokado – wprowadź je do swojej diety. Zawierają potas, który w naturalny sposób obniża ciśnienie.
Załączony obraz(s)