Wypadek podopiecznego – jak reagować? | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Wypadek podopiecznego – jak reagować?

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: offline
2018/05/24 09:07:42 (odnośnik)

Wypadek podopiecznego – jak reagować?

Każda osoba zatrudniona w roli Opiekuna osób starszych powinna być przygotowana na ryzyko wypadku. Ludzie w podeszłym wieku, często poprzez złą kondycję narażeni są na różne incydenty, które mogą być zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego znajomość podstawowych zasad reagowania w przypadku takich sytuacji jest bardzo ważna.
 

Spokój, spokój i jeszcze raz spokój.

Podstawową kwestią w przypadku, gdy już coś złego się wydarzy, jest zachowanie spokoju. W takich momentach trzeba po prostu wziąć się w garść i uspokoić, aby w zdenerwowaniu jeszcze bardziej nie zaszkodzić osobie poszkodowanej. Choć nie jest to łatwe, należy zachować zimną krew i w miarę możliwości udzielić pierwszej pomocy podopiecznemu.

Czas jest naszym przeciwnikiem.

Gdy sytuacja jest zła, podopieczny np. przewrócił się i stracił przytomność, wtedy musimy działać bardzo szybko. W obliczu potencjalnego zagrożenia życia każda sekunda ma znaczenie, a czas niestety nie jest naszym sprzymierzeńcem, dlatego nasze działania powinny być już z góry przewidziane.

Udzielanie pierwszej pomocy – podstawowe działania.

Głównym zadaniem opiekuna udzielającego pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu osoby poszkodowanej i niedopuszczenie do powstania niebezpiecznych powikłań aż do chwili przybycia pogotowia ratunkowego. Nasze działania powinny odbywać się według następującego algorytmu:
Na samym początku upewnij się, czy twój podopieczny jest w bezpiecznym miejscu. Następnie sprawdź reakcję poszkodowanego, a więc lekko potrząśnij go za ramiona i zapytaj, czy wszystko w porządku? W przypadku, gdy poprawnie reaguje na twoje komendy, o ile nie zagraża mu niebezpieczeństwo, zostaw podopiecznego w pozycji, w której go zastałeś. Jeżeli konieczne będzie wezwanie dodatkowej pomocy, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o stanie poszkodowanego, po czym wezwij posiłki.

Udzielanie pierwszej pomocy - w sytuacjach zagrożenia życia.

Kiedy sytuacja jest bardziej skomplikowana i np. nasz podopieczny nie reaguje, nie oddycha, a jego tętno jest słabo wyczuwalne, wtedy należy zachować się według przedstawionych kryteriów:
 
Na wstępie powinniśmy odwrócić podopiecznego na plecy, a następnie udrożnić jego drogi oddechowe, poprzez odchylenie głowy oraz uniesienie żuchwy. Jak już uda nam się tego dokonać, powinniśmy krzyknąć w celu przywołania pomocy. W przypadku, gdy nie ma nikogo w pobliżu, wtedy zostawiamy poszkodowanego na kilka sekund i dzwonimy pod numer 112, aby wezwać pogotowie. Po powrocie natychmiast rozpoczynamy akcję ratunkową. Wykonujmy uścisk klatki piersiowej w stosunku 30:2 na głębokość około 4-5 cm z częstotliwością 100 uciśnięć na minutę. Po każdym uciśnięciu starajmy się zwolnić nacisk, nie odrywając przy tym dłoni od mostka. Jednocześnie weźmy normalny wdech i swoimi ustami obejmujemy usta podopiecznego. Należy wdmuchiwać powietrze powoli do ust rannego przez około 1 sekundę. Wykonując tą czynność obserwujmy czy klatka piersiowa unosi się. Procedury powtarzamy aż do momentu przybycia pogotowia ratunkowego.

Praktyka czyni mistrza.

Opieka nad osobą starszą nie jest łatwa, ale kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy zazwyczaj są organizowane dla Opiekunów niedługo przed wyjazdem na zlecenie. Warto brać w nich udział, aby skutecznie móc działać. Ćwiczenia wykonywane w czasie szkoleń łatwiej później zastosować w sytuacjach stresowych.
post edytowany przez: MyOpiekunki - 2019/04/11 14:25:40

Załączony obraz(s)


Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5