Zwolnienie lekarskie w Niemczech
W życiu jak to w życiu, zdarzają się różne sytuacje. Czasami spotykają nas dobre momenty, a czasami te mniej przyjemne, jak np. choroba. Opiekun też człowiek i może zachorować. Dlatego warto w takich sytuacjach wiedzieć jak postępować w przypadku nagłej choroby i znać podstawowe prawa, jakie nam wtedy przysługują. Poniżej wymieniamy najważniejsze punkty.
Poinformowanie pracodawcy Pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć w przypadku nagłego zachorowania jest poinformowanie pracodawcy, z którym mamy podpisaną umowę o zaistniałej sytuacji. Kiedy udamy się do lekarza i dostaniemy od niego zwolnienie lekarskie (tzw. zaświadczenie o niezdolności do pracy z powodu choroby) będziemy musieli takie zwolnienie przedłożyć pracodawcy.
Kwestia wynagrodzenia Częstym pytaniem, jakie zadają opiekunowie wyjeżdżający do pracy w Niemczech, jest kwestia wynagrodzenia w przypadku choroby. Wszystko tak naprawdę zależy od umowy, którą podpiszemy z pracodawcą, dlatego tak istotne jest dokładne jej przeczytanie i przeanalizowanie. Zgodnie z przepisami prawa każdy pracodawca zobowiązany jest wypłacać swojemu pracownikowi 100 procent wynagrodzenia przez pierwsze 6 dni trwania choroby. Kiedy ten okres minie, powinniśmy starać się o tzw. zasiłek chorobowy, który wypłacać będzie firma, w której jesteśmy ubezpieczeni. Największe ryzyko istnieje w przypadku zleceń prywatnych, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy to pośrednik prywatny nie zgadza się na wypłacanie chorobowego opiekunom. Na takie sytuacje powinniśmy szczególnie uważać.
Choroba a praca Wszystko zależy oczywiście od stopnia choroby, jednak w większości wypadków w czasie, gdy złapie nas jakiś stan chorobowy, powinniśmy ograniczyć nasze codzienne obowiązki i starać się w miarę możliwości jak najbardziej wypocząć. Zmęczony pracą organizm będzie się wolniej regenerował, co sprawi, że choroby nas będzie dłużej trzymała.
Załączony obraz(s)