Jak umilić podopiecznemu życie? – Czyli pomysły na spędzenie wolnego czasu. | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Jak umilić podopiecznemu życie? – Czyli pomysły na spędzenie wolnego czasu.

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2018/05/04 09:33:37 (odnośnik)

Jak umilić podopiecznemu życie? – Czyli pomysły na spędzenie wolnego czasu.

Opieka nad osobami w podeszłym wieku, wcale nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do przygotowywania posiłków, robienia zakupów czy pilnowania przyjmowania leków o stałych porach. Ludzie starsi, zwłaszcza ci samotni, oczekują również czegoś innego od swoich opiekunów. Pragną podobnie jak wszyscy inni, rozmowy, możliwości spotkania się ze znajomymi, a także aktywności, na którą nie są w stanie sami sobie pozwolić. Każdy opiekun powinien mieć na uwadze fakt, że do jego obowiązków należy również spędzanie i organizowanie wolnego czasu swojemu podopiecznemu.
 

Spacery

O ile na zewnątrz nie jest za zimno, niewątpliwie dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z seniorem będzie po prostu krótki spacer. Wyjście na świeże powietrze może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie oraz krążenie krwi u osoby w podeszłym wieku, a co za tym idzie dać jej powody do uśmiechu. Zamknięcie się w czterech ścianach dla nikogo nie jest dobre, a dla ludzi starszych, dotkniętych samotnością będzie szczególnie uciążliwe. Pamiętajmy przy tym, by przed wyjściem, zadbać o odpowiedni, dostosowany do panujących warunków atmosferycznych, ubiór podopiecznego.
 

Gra w szachy

Jeżeli nie potrafimy grać w szachy, to warto przed wyjazdem na zlecenie, nabyć choćby podstawowe  zasady i umiejętności tej gry. Większość seniorów uwielbia tego typu rozgrywki, które pomagają rozwijać ich pamięć i myślenie. Jest to jedna z ulubionych metod spędzania wolnego czasu ludzi w podeszłym wieku i niewątpliwie, miłym zaskoczeniem byłoby dla nich, gdyby ich opiekun również znał zasady i od czasu do czasu usiadł do wspólnej partyjki.  
 

Gry komputerowe

Zapewne wielu zdziwił ten tytuł, ale nie martwcie się, bo dobrze przeczytaliście. Jak się bowiem okazuje, w dobie powszechnej komputeryzacji, pomyślano również o tych najstarszych, tworząc specjalne gry komputerowe przeznaczone dla osób po 60 roku życia. Tego typu gry, mają na celu ćwiczenie pamięci, poprawę koncentracji oraz opóźnienie procesów starzenia mózgu. Jedną z najbardziej popularnych gier komputerowych dla seniora jest „Brain Age”. Gra opiera się na wykonywaniu zadań matematycznych i rysowaniu lub czytaniu na głos. Gracz musi jak najszybciej rozwiązywać łamigłówki i zadania. Dokonuje tego za pomocą niewielkiego wskaźnika, co pozytywnie wpływa na jego zdolności manualne.
 

Zajęcia grupowe

Kolejnym fajnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu z seniorem, będzie robienie czegoś w grupie. Może to być na przykład śpiewanie w chórze lub udzielanie się w kółku szydełkowym. Nasz podopieczny oprócz dobrej rozrywki, będzie miał kontakt z ludźmi w podobnych wieku, o podobnych problemach. To z pewnością sprawi, że poczuje się bardziej pewny siebie, a na jego twarzy zagości uśmiech, a co za tym idzie, będzie po prostu zdrowszy.
 

Ćwiczenia ruchowe

Jeżeli nasz podopieczny jest sprawny fizycznie i nie odczuwa bólu przy niewielkim wysiłku, to warto zachęcić go do codziennych ćwiczeń gimnastycznych. Ruch ma to do siebie, że powoduje w naszym organizmie wydzielanie endorfin, nazywanych popularnie hormonem szczęścia, który realnie wpływa na poprawę nastroju.  
Sposobów spędzania wolnego czasu z seniorami jest co niemiara. Jedynie czego potrzebujemy to chęci, dobrego pomysłu i zaangażowania osoby starszej do współpracy. Jeżeli dobrze rozplanujemy nasze działania, to sprawimy podopiecznemu sporo radości, a to będzie miało pozytywny efekt, na którym skorzystają obie strony.
post edytowany przez: MyOpiekunki - 2018/08/23 16:16:56

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5