Apostazja w Niemczech | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Apostazja w Niemczech

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2020/04/29 08:43:24 (odnośnik)

Apostazja w Niemczech

Przy wypełnianiu dokumentu zameldowania w Niemczech jesteśmy poproszeni  o podanie naszego wyznania. Nie jest to robione dla statystyk, ale z powodu obowiązującego podatku kościelnego (niem. Kirchensteuer). Podatek kościelny został wprowadzony jeszcze w konstytucji Republiki Weimarskiej w 1919 r. Dzięki temu rocznie ok. 5 miliardów euro pozyskanych z podatków jest przeznaczone na utrzymanie kościołów, instytucji z nim związanych i wynagrodzenia personalne.
 
W Niemczech, członkowie wspólnoty kościoła są zobowiązani do płacenia podatku kościelnego, który obejmuje wszystkich zameldowanych i odprowadzających w Niemczech podatki. Dotyczy on również cudzoziemców, np. Polaków, którzy zostali ochrzczeni w Polsce, ale przeprowadzili się do Niemiec. Jeśli podczas meldunku w Niemczech zostanie zatajona przynależność do wspólnoty religijnej podlega to konsekwencjom prawnym na równi z oszustwem podatkowym.
 
Jedyną możliwością uniknięcia płacenia jest apostazja, czyli wystąpienie z kościoła. Aby wystąpić z kościoła w Niemczech, należy udać się do urzędu. W zależności od landu jest to urząd miejski (gminny), urząd meldunkowy, urząd stanu cywilnego lub sąd rejonowy. Można tego dokonać również u notariusza, ale łączy się to z dodatkowymi kosztami.
 
Apostazji dokonuje się osobiście w formie ustnej i pisemnej. Najczęściej wystarczy tylko złożyć podpis, bez podania przyczyny o podjętej decyzji i wnieść należną opłatę. Opłaty za apostazję również zależą od landu i  wahają się od 5,50 do 60 euro. Do najtańszych landów należą Brema, Meklemburgia - Pomorze Przednie, zaś do najdroższych Bawaria, Hamburg i Badenia Wirtembergia. Po podpisaniu dokumentu, urząd w którym dokonano apostazji informuje urząd finansowy i meldunkowy oraz wspólnotę parafialną.
 
Według prawa kanonicznego apostazja grozi ekskomuniką. Wiąże się to z zakazem wzięcia ślubu kościelnego, ochrzczenia dziecka, bycia ojcem/matką chrzestną, oraz świadkiem przy zawarciu małżeństwa i na bierzmowaniu. Co prawda według Konferencji Episkopatu Polski wystąpienie z Kościoła przed urzędnikiem cywilnym jest nieważne, ale apostazja w Niemczech może zostać uznana za jednoznaczną, dobrowolną chęć wystąpienia z Kościoła, co wiąże się z powyższymi konsekwencjami.
Jeżeli jednak wystąpienie z Kościoła spowodowane jest uniknięciem płacenia podatku, to uspokajamy – po złożeniu odpowiedniej dokumentacji do niemieckiego fiskusa można ubiegać się o jego zwrot. J

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1
Przejdź do:
© 2024 APG vNext Commercial Version 5.5