Depresja u podopiecznego | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Depresja u podopiecznego

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2018/05/04 08:50:40 (odnośnik)

Depresja u podopiecznego

Stany depresyjne u podopiecznego – Co robić?

Osoby w podeszłym wieku dotknięte różnego rodzaju chorobami, często nie potrafią poradzić sobie ze swoim złym samopoczuciem psychicznym. Popadają w stany, które powodują u nich smutek, negatywne myślenie i brak chęci do życia. Praca z takimi ludźmi jest niewątpliwie bardzo wymagająca, dlatego przed jej podjęciem warto zaznajomić się ze sposobami radzenia sobie w przypadku tego typu problemów.
 

Wypełnienie czasu

Niewątpliwie najlepszą i najbardziej skuteczną formą pocieszenia seniora będzie zorganizowanie mu czasu w taki sposób, by nie miał chwili pomyśleć negatywnie na temat swojej złej sytuacji. Czas wolny możemy zaaranżować na wiele różnych sposobów. Warto jak najczęściej proponować wyjście na spacer, do kina czy teatru. Można też, gdy tylko aura na zewnątrz jest odpowiednia, organizować przyjemne wycieczki poza miasto lub do lasu. Kiedy nie ma takiej możliwości warto poczytać ciekawą książkę lub sięgnąć po gry planszowe, szachy, warcaby lub scrabble. Dobrą opcją jest również oglądanie telewizji, filmów albo przeglądanie Internetu. Każda podopieczna niewątpliwie ucieszy się z propozycji wspólnego gotowania lub upieczenia ciasta. Najważniejsze, aby panowała przy tym przyjazna atmosfera, która pozwoli poczuć się lepiej zarówno podopiecznemu, jak i jego opiekunowi.
 

Spotkania z rodziną i znajomymi

Jedną z podstawowych przyczyn, które powodują u seniora stany depresyjne jest samotność. Poprzez braki i ograniczenia zdrowotne osoby w kwiecie wieku nie są w stanie same zapewnić sobie kontaktu z innymi ludźmi. Kontaktu, który jest potrzebny nam wszystkim, a dla osób starszych jest szczególnie istotny. Daje im poczucie, że nadal są dla kogoś ważni oraz pozwala oderwać się od codziennej rutyny, która nierzadko bywa bardzo trudna. W tym przypadku rola opiekuna jest kluczowa, a jednym z podstawowych zadań powinno być właśnie zapewnienie swojemu podopiecznemu kontaktu z innymi ludźmi. Idealną okazją ku temu są spotkania organizowane specjalnie dla seniorów. Podczas takich wydarzeń emeryci mają szansę porozmawiać ze sobą i podzielić się swoimi myślami z ludźmi, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji jak oni. Warto również zadbać o utrzymanie więzi z rodziną podopiecznego. Co jakiś czas trzeba przypominać mu o konieczności kontaktu z bliskimi, sugerując rozmowę telefoniczną lub odwiedziny.
 

Wzbudzajmy w podopiecznym pozytywne myślenie

Wiek starczy niemal dla wszystkich jest trudny do zaakceptowania. Każdy na swój sposób przeżywa ten okres w swoim życiu. Jedni godzą się na taki stan rzeczy wiedząc, że jest on nieunikniony, a inni nie potrafią poradzić sobie z trudnościami, z jakimi każdego dnia muszą się zmagać. Decydując się na pracę w opiece nad osobami w podeszłym wieku powinniśmy być przygotowani na takie sytuacje. Oczywiście pewnych rzeczy zmienić się nie da, bo nie mamy wpływu na upływający czas, jednak warto wzmacniać u podopiecznego poczucie wartości i wzbudzać w nim pozytywne myślenie.
post edytowany przez: MyOpiekunki - 2018/08/14 08:18:19

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5