Niespodziewane sytuacje w pracy Opiekuna osób starszych
W życiu zdarzają się momenty niespodziewane i nagłe, których często nie sposób przewidzieć. W takich sytuacjach Opiekunowie przebywający na zleceniach w Niemczech nie zawsze wiedzą jak powinni postąpić, aby nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Przedstawiamy najbardziej powszechne sytuacje i porady, jak powinniśmy się w ich przypadku zachować.
Choroba Opiekuna W czasie pobytu w Niemczech może zdarzyć się sytuacja, kiedy to Opiekun zachoruje i będzie wymagał pomocy lekarza. W takiej sytuacji najważniejsze, żebyśmy posiadali przy sobie potrzebne dokumenty potwierdzające naszą tożsamość i oczywiście ubezpieczenie. Takie momenty pokazują, jak bardzo pomocny jest wyjazd z agencją pracy, bo większość z nich w swojej ofercie zapewnia pakiet ubezpieczeniowy. Gdy jesteśmy pewni, że mamy ze sobą te dokumenty, po konsultacji z agencją musimy upewnić się, że nasz Podopieczny będzie miał zapewnioną potrzebną opiekę w czasie naszej nieobecności. Kiedy spełnimy te warunki, spokojnie możemy udać się do lekarza.
Nagły powrót do kraju Są również sytuacje, które powodują, że Opiekun musi natychmiast wrócić do kraju. Zazwyczaj dotyczą jego najbliższych i najczęściej w takich sytuacjach musimy działać szybko. Wtedy informację o konieczności powrotu do kraju musimy skonsultować z koordynatorem zlecenia. Powinniśmy przy tym pamiętać, że pod żadnym pozorem nie możemy pozostawić Podopiecznego samego, bez opieki. Dopiero gdy będziemy mieli pewność, że jest on w bezpiecznych rękach, wtedy możemy wracać do Polski, a agencja z pewnością pomoże nam zorganizować transport.
Śmierć Podopiecznego O takiej sytuacji pisaliśmy już kiedyś w
tym tekście. Dla przypomnienia, warto zaznaczyć, że w takim momencie powinniśmy jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 i wezwać pogotowie ratunkowe. Następnym krokiem jaki musimy wykonać jest kontakt z rodziną Podopiecznego oraz agencją pracy i poinformowanie ich o zaistniałej sytuacji. Resztą formalności związanych z pogrzebem zajmie się rodzina, a my możemy im w tym pomóc, o ile oczywiście taka będzie intencja z ich strony. Po konsultacji z agencją powrócimy do kraju lub zostanie nam przedstawiona możliwość wyjazdu na inne zlecenie.
Telefony alarmowe, pod które możemy dzwonić w sytuacjach nagłych Policja – 110
Pogotowie ratunkowe – 112
Straż pożarna – 112
Dzwoniąc pod któryś z powyższych numerów, pamiętajmy, że będziemy musieli udzielić takich informacji jak:
- adres zamieszkania (miasto, ulica, numer domu)
- imię i nazwisko Podopiecznego
- nasze dane i poinformowanie służb o tym, że jesteśmy Opiekunem
- choroby, na które cierpi nasz Podopieczny i leki jakie przyjmuje/przyjął jednorazowo
Załączony obraz(s)