Praca w opiece. Jak postępować wobec osób starszych? | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Praca w opiece. Jak postępować wobec osób starszych?

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2018/06/05 09:52:52 (odnośnik)

Praca w opiece. Jak postępować wobec osób starszych?

Odpowiednie podejście do osób starszych odgrywa kluczową rolę w pracy Opiekuna. To, jaką postawę przyjmiemy, będzie przekładało się na dalsze miesiące naszego pobytu na zleceniu. Ważne w tym wszystkim jest, by jednocześnie być dla podopiecznego niezbędnym wsparciem w codziennych czynnościach, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, a z drugiej strony nie pozwolić mu wejść sobie na głowę. Oto kilka istotnych rad, które mogą okazać się pomocne w pracy Opiekunki osoby starszej.

Okazujmy wyrozumiałość i współczucie.

Osoby starsze i schorowane wzbudzają w nas różne emocje. Począwszy od sympatii, poprzez czułość, przywiązanie, serdeczność, a kończąc na emocjach związanych ze współczuciem. Seniorzy nierzadko potrafią doprowadzić do wzruszenia swoich opiekunów. Ciężko jest odmówić pomocy człowiekowi słabszemu, który pomimo sędziwego wieku, nadal potrafi okazać nam szacunek i podziękować, a przy tym szczerze się do nas uśmiechając. Zrozumienie ze strony Opiekunów jest w takich sytuacjach bardzo istotne i trzeba się go nauczyć, aby móc dobrze wykonywać powierzone zadania. Przyjmując taką postawę dajemy ludziom starszym poczucie, że ich sytuacja nie do końca jest tak zła. Potrzeba akceptacji i zadowolenia z naszych działań jest bardzo ważna w każdej pracy, nie tylko w opiece nad osobami starszymi. Zawsze miło jest słyszeć, że jesteśmy dobrzy w tym, co robimy.

Nauczmy seniora szacunku względem nas samych.

Jednak jak w każdej pracy tak i tutaj, trzeba zachować ostrożność i nie popaść w zbytnią przesadę. Jeżeli za bardzo nauczymy naszych seniorów, że jesteśmy dla nich na każde zawołanie, może zdarzyć się, że zostanie to wykorzystane i odwrócone przeciwko nam. Niestety zdarzają się też sytuacje, kiedy podopieczni są zbyt natarczywi i w sposób świadomy wykorzystują opiekunkę do zadań, które nie należą do zakresu jej obowiązków. W stawianiu wymagań podopiecznym nie ma nic złego, o ile robimy to ostrożnie, nie łamiąc przy tym podstawowych zasad dobrego wychowania. Warto nauczyć osobę, którą się opiekujemy, że są pewne granice, których nie powinna przekraczać. Takie postępowanie pomoże w przyszłości w pracy Opiekuna  uniknąć nieprzyjemnych momentów i sprzeczek. Najlepsza Opiekunka osób starszych jest jednocześnie wrażliwa i czuła na problemy swojego podopiecznego, a także potrafi nauczyć go odpowiedniego szacunku do siebie.

Wnioski płynące dla Opiekunek 

Przygotowując się do wyjazdu na zlecenie w roli Opiekunki osoby starszej, warto już na tym etapie budować w sobie odpowiedni sposób myślenia. Oprócz przygotowań związanych z dopełnianiem formalności, kupowaniem i pakowaniem potrzebnych rzeczy, należy także kształtować w sobie pozytywne myślenie, że pobyt zleceniu będzie dla nas i naszych podopiecznych czasem, który w przyszłości będziemy mogli dobrze wspominać. Gdy już znajdziemy się na miejscu, starajmy się okazywać wyrozumiałość i współczucie w stosunku do problemów, z jakimi zmaga się nasz podopieczny, a jednocześnie uczmy go poprawnego podejścia do nas. W ten sposób uda  nam się wypracować dobre relacje.
post edytowany przez: MyOpiekunki - 2019/04/11 14:21:23

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5