Zaginięcie osoby starszej. | MyOpiekunki
  • Ogłoszenia

Zaginięcie osoby starszej.

Autor
Forum MyOpiekunki
Administrator
  • Wszystkich postów : 194
  • Punkty premii: 0
  • Dołączył: 2017/10/24 19:58:46
  • Lokalizacja: Polska, Wrocław
  • Status: online
2018/07/17 10:51:01 (odnośnik)

Zaginięcie osoby starszej.

Problemy z pamięcią, rozkojarzenie i brak orientacji w terenie to schorzenia, które mogą przynieść wiele problemów, z którymi możesz się spotkać w pracy Opiekunki osób starszych. Sytuacje z tym związane i skutki jakie za sobą niosą mogą być bardzo nieprzyjemne. Często zdarza się bowiem, że ludzie starsi wychodzą gdzieś sami, bez powiadomienia o tym swojego Opiekuna i właśnie przez wspomniane schorzenia, nie są później w stanie wrócić do domu.
 

Główne przyczyny zaginięć

Niewątpliwie główną przyczyną, która powoduje tego typu trudności są zaniki pamięci spowodowane różnymi chorobami, do których zaliczyć możemy m.in. chorobę Alzheimera, demencję, następstwa udarów i wylewów lub przebyte w przeszłości urazy i stłuczenia. Oczywiście swoje robi również wiek podopiecznego.

Co możemy zrobić, by zapobiec tego typu wypadkom?

Przede wszystkim jako Opiekunowie powinniśmy kontrolować co dzieje się z naszym seniorem. Pamiętajmy, że to na naszej głowie jest jego bezpieczeństwo i to my jesteśmy za niego bezpośrednio odpowiedzialni. Oczywiście nikomu nie możemy zabronić wychodzenia z domu, ale przynajmniej niech podopieczny powiadomi nas wcześniej gdzie się wybiera. Bardzo ważne, abyśmy mieli jego numer telefonu, by w razie konieczności, móc się z nim skontaktować. Z kolei w komórce osoby w podeszłym wieku zapiszmy numery telefonów kontaktowych ICE, pod które będą dzwonić ratownicy w przypadku zaginięcia albo wypadku.
Kolejną rzeczą jest zadbanie o to, by senior, którego mamy pod opieką, wychodząc miał przy sobie potrzebne dokumenty. Chodzi przede wszystkim o dowód osobisty, który zawiera najpotrzebniejsze dane. W przypadku np. zesłabnięcia lub udaru służby ratunkowe będą wiedziały z kim mają do czynienia.
 
Następną bardzo pomocną rzeczą, nie wymagającą od nas większych wysiłków będzie wszycie na wewnętrznej stronie ubrania podopiecznego - metki z jego imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu do osoby kontaktowej. Dodatkowo w kieszeni umieśćmy kartkę z zapisanymi chorobami, na jakie cierpi dana osoba.
 
Ze spraw dodatkowych, warto mieć aktualne zdjęcie naszego seniora, które pokażemy policji, jeżeli sytuacja będzie od nas tego wymagała. W rozmowie z podopiecznym, starajmy się go jak najlepiej poznać. Zapytajmy o ulubione miejsca do jakich lubi chodzić np. parki, kościoły, restauracje, zdobądźmy również adresy bliskich krewnych i najbliższych przyjaciół. Pamiętajmy, że im więcej będziemy wiedzieć o danym człowieku, tym lepiej będzie nam później działać w sytuacjach kryzysowych.
 
 
post edytowany przez: MyOpiekunki - 2019/04/11 14:29:01

Forum MyOpiekunki - administrator
 
 
#1

0 Odpowiedzi Powiązane wątki

    Przejdź do:
    © 2024 APG vNext Commercial Version 5.5